12. Aydan Sonra Bebeğin Zeka Gelişimi

Gelişiminin birinci senesini tamamlamış olan bebeğin zeka gelişimi, bir yaşından sonra daha farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bir yaşını doldurmuş olan bebek, ikinci yaşında, ilk 12 aydan daha gelişmiş hareketler sergileyecektir. Bebeğin gelişiminde artık daha bilinçli hareketleri izleyebilmeniz olanaklıdır.

12. Aydan Sonra Bebeğin Zeka Gelişimi

Bebeğin zeka gelişiminde, ilk bir yılın sonunda, bebeğin artık, kendisinden yüksekte duran bir eşyayı almak için sandalyenin; ya da koltuğun üzerine çıktığını görebilirsiniz. Zekası gelişmekte olan bebek, üzerine çıkıp da yukarıdaki eşyayı alabileceği bir şey bulamazsa, üst üste dizeceği şeylerin üzerine çıkarak da istediği eşyaya ulaşabilecek bir zekaya sahiptir birinci yılını tamamladıktan sonra; ve belki de bu zeka gelişimi, bebeğin, kendisine zarar verebilecek bir şey yapmaması için, sürekli gözlemlenmesini gerektirmektedir.

Bebeğin zeka gelişiminde 12. aydan sonra, bebek artık çevresinde gelişen olayları da algılamaya başlayacaktır. Var olan şeyleri hatırlama yeteneğini kazanmış olan bebeğiniz, eksikliğini hissettiği şeyleri arama girişiminde de bulunacaktır. 12. ayından sonraki zeka gelişiminde bebek, etrafında cereyan eden hareketleri taklit edebilme yeteneğini de kazanmış olacaktır.[singlepic id=30 w=320 h=240 float=right]

Bebeğin zeka gelişiminde genetik faktörlerin büyük önemi olduğu tartışılmaz; fakat, bebeğin zeka gelişiminde, 12. ayın sonrasında, bebeğe verilecek olan destek, bebeğe gösterilen ilgi; ve bebeğin eğitimi de, zeka gelişiminde rol oynayan önemli faktörler arasında kendisine yer edinmiş durumdadır. Bebeğin zeka gelişiminde, bebek ile birlikte ortak olarak gerçekleştirilen aktivitelerin büyük öneminin bulunduğu unutulmamalıdır. Bebeğin zeka gelişimine katkıda bulunmak isteyen anneler, aynı zamanda, bebeğin, dengeli ve sağlıklı beslenmesini de sağlamalıdırlar. Bebeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesinin yanısıra, zeka gelişimi için bebeğe demir eksikliği tetkikleri yaptırılmalı, ve herhangi bir problem ile karşılaşılırsa, problemin çözümüne yönelik davranışlar sergilenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü