1 Yaş Bebek Gelişimi: 1 Yaşındaki Çocuğun Gelişimi

1 Yaş Bebek Gelişimi: 1 Yaşındaki Çocuğun Gelişimi

Yeni doğan bir bebek için ilk 28 gün çok önemlidir. İlk yıl ise bebeğin çok özen gösterilmesi gereken dönemdir. Bu nedenle bebeğin beslenmesinde ve bakımında oldukça özenli davranmak gerekir. Bunun içinde bu yaş döneminin özelliklerini iyi bilmek gerekir. Bir yaş çocuk için önemli bir dönemdir. Bir yaşındaki bebeğin yapabileceği şeyler fazla değildir.

1 Yaşındaki Bebek Gelişimi Nasıldır?

Bir yaş çocuğunun gelişim dönemleri şöyle sıralanabilir:

1 Yaşındaki Bebeğin Fiziksel Gelişimi

İlk yılda çocuğun oldukça hızlıdır. Kilo artışı artar, boy uzaması görülür. Ancak kilo artışı daha ağırlıklıdır.

Yürümeye başlar ve aynı dönemde ilerleyen zamanda yürümekle beraber koşabilir. Zıplar ve tırmanma yeteneğini kazanır.

Artık çocuk birçok özelliği kazanır. Yemeğini kendisi yer, çatal ve kaşık kullanabilir. Bardak ve fincanda kullanır. İlk zamanlar biraz yemek konusunda zorlanır. Kaşığı ağzına götüremez ama kendisinin yemesine izin verin. Zamanla öğrenir.

Topu eliyle atar, ayağıyla tekmeleyebilir. Hareket halindeki topu tutabilir ve ayakuçları üzerinde durabilir.

Kitaptaki resimleri inceler, sayfaları çevirebilir. Kalem tutar ve karalama resimler yapar.

Oyuncakları ile kule yapar, küçük oyuncakları büyük oyuncakların içine koyabilir.

1 Yaşındaki Bebeğin Dil gelişimi

İlk yıllarda bazı çocuklar konuşamaz ama çoğunlukla bu aylarda çocuklar tam olmasa da konuşmaya çalışır, bazı kelimeleri söyler. Nesneler ve tanıdık ifadeleri kolaylıkla söyleyebilir. Kız çocukları erkek çocuklarından önce konuşmayı öğrenir. Bu dönemde çocuk söylenenleri anlar ama söylemekte güçlük çeker.

İlk sözcükleri anne veya babaya karşı, sevdiği eşyalara karşı ve vücudundaki organlara karşıdır. Anne, baba, dede gibi aile bireylerinin adını söyler. Oyuncaklarına isim takar ve o ismi söyleyebilir. Kafa, el, burun diyebilir.

Bir yaşından sonra kelime haznesi giderek artar. Yeni kelimeler öğrenir ve bu kelimeleri sürekli tekrar eder. Eski kelimeleri pek kullanmaz ama onları da unutmaz. Bazen iki kelimeli cümleler kurabilir.

1 Yaşındaki Bebeğin Duygusal gelişimi

Çocuk için yürümek farklı bir dünyaya geçiş yapmaktır. Artık kendi başına her şeyi keşfedebilir. Dünyası büyük ölçüde genişler ve artık sizin yanınızdan ayrılır. Çocuk bağımsızlık ve bağımlı kalma arasında kalır.

Bağımsızlığının farkına vardığında çocukta inat duygusu gelişir. İnatçı olmaya başlar. Annenin ve ya babanın söylediklerinin tersini yapar. Böylece bağımsızlığını ifade etmeye çalışır.

Çocukta bu dönemde ayrılma korkusu yaşar. Anneden ayrılmak istemez. Kendini annenin yanında güvende hisseder. Bununla beraber terk edilme korkusu da beraberinde gelir.

1 Yaşındaki Bebeğin Sosyal gelişimi

Bir yaş çocuğu henüz paylaşmayı bilemez. Tepkilerini kapışma, çığlık atma, ısırma ve çimdik atma şeklinde gösterir. Bu durumda bu dönemde yetişkinler tarafından çocuklar gözlenmelidir.

Çocuk bu dönemde yaşıtlarıyla birlikte olmaktan hoşlanır. Henüz sosyal ilişkileri gelişmemiştir ama yaşıtlarıyla oyun oynamak ister.

Bu yaşlarda çocuk benmerkezcidir. Kendini evrenin merkezi olduğunu sanır. İlerleyen zamanlarda bu konuda diğer kişilerle anlaşmakta güçlük çeker.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebek: Yeni Doğanın Özellikleri başlıklı makalemizde 2 kilo doğan bebekler, 3 kilo doğan bebek ve 4 kilo doğan bebekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

10 YORUM

  1. Vala bizim bebek kıl gibi 14 kilo normal mı?

    Ozan

  2. benim oğlum var 1 yaşında adı yağız…çok hareketli hiç durmuo oda oda gezio…ve oyuncaklarını paylaşmak istemio hiç……ve de çok inat istediği olmayınca ağlıo..napmam gerekio bilmiorum bana yardımcı olursanız sevinirim

  3. ben arzu beş yaşında bir kızım onbir aylık bir oğlum var oğlum aynen anlattığımız gibi hiç inat ettiği şeylerin üzerinde durmayın ınat edeceğini bildiğimiz şeylerde üzerine gitmeyin çocuk bir zaman sonra kendini güçlü ve yönetici sanmaya başlar ilerided başa çıkmak daha zordur

  4. Benim 1 yaşında kızım var 8 kilo 2 kilovermiş napmlym

  5. berhaba ben aysun kızım aysima 1 yaş 2 aylık hiç durmuyor öylen uykusu filan yok ben nezaman uyursam ozaman uyuyor ve eşim işten gelenekadar temizlik yapmıyorum sanki bilaşik yıkadımı biliyor gibi al kuçana diyor ve aglıyor ne yapmam lazım

  6. merhaba benimde 14 aylık bir kızım var 8.5 kilo sizce normalmi bana çok zayıf gibii geliyo yorum yazarsanız sevinirim

  7. Aysun hanım benimde oğlum 13 aylık elektrik süpürgesinden korkuyor açamıyorum mutfakta iş yaparken sürekli çekiştiriyor, ne yaptığımı görmek için mama mama diye ille görmek istiyor. Ben bütün bunlar için kendimce çözümler buldum. Temizliği uyurken kapıları kapatarak yapıyorum mutfakta da tezgahta ona yer yapıyorum oturtup uğraşacağı şeyler verip yemek vs. işlerimi görüyorum. Aşırı meraklı oldukları içinde yaptırana kadar uğraşıyorlar.Sabrı çok zor ama bu günlerde geçecek inşallah 🙂

  8. BENİM OGLUM 1 YASINDA BEBEKLERE KARSI KORKUSU VAR BU CANLI VEYA CANSIZ HİC FARKETMİYO NEDENİ NEDİR