1. Hafta Gebelik – Hamilelik ve Bebek Gelişimi

1. Hafta Gebelik – Hamilelik ve Bebek Gelişimi

1. Hafta Gebelik – Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin birinci günü: Gebelik takviminde gebelik hesaplama için günümüzde ultrasonografik yöntemlerden yararlanılmaktadır. Ancak, bunun haricinde, siz eğer gebelik hesaplaması yapmayı amaçlıyorsanız, son adet döneminizi bilmeniz gerekmektedir. Son adet döneminiz dahilindeki ilk iki hafta içerisinde gebe kalmanız gibi bir durum söz konusudur. Şu şekilde gebelik hesaplama ile daha net bir şekilde anlatabiliriz: Gebe kalabilmek için, annenin yumurtlama döneminde bulunması gerekmektedir. Anne adayının yumurtlama dönemi içerisinde olduğu dönem, son adet dönemi itibari ile iki haftalık zaman zarfında gerçekleşmektedir. Yani, son adet döneminiz itibari ile iki hafta içerisinde gebe kalmanız gibi bir durum söz konusudur.

Gebeliğin ikinci günü: Artık, kendinize, sadece kendiniz için değil, ikinci bir can için de bakmak durumundasınız. Bebeğiniz için, eğer sigara içiyorsanız, mutlaka bırakmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Gebeliğin üçüncü günü: Gebeliğin gelişimi sırasında, bebek için risk faktörünü oluşturan sadece sigara değildir. Bunun yanında, anne adayının kullanmakta olduğu ilaçlar da bebeğin gelişimi açısından olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, anne adayı, gebelik gelişimini fark ettiği anda doktoru ile konuşmalı, ve kullandığı ilaçları doktoruna aktararak, bebeğini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini, ne yapıp etmesi gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir.

Gebeliğin dördüncü günü: Anne adayı, dış ortamdaki olumsuz çevre koşullarına karşı da, kendisini ve bebeğini korumak durumundadır. Bunu hem iş ortamında, hem de ev ortamında gerçekleştirmeli, kendisini, bebeğinin sağlığı ve iyiliği, aynı zamanda gebeliğinin iyiliği açısından belirli bir düzene sokmalıdır…

Gebeliğin beşinci günü: Artık diş doktorunuzdan da randevu almanızın zamanı geldi… Gebeliğiniz sırasında çektireceğiniz röntgenler, ya da maruz kalacağınız X-ray ışınlarına karşı bebeğinizi korumak için, diş hekiminize gebeliğinizden söz etmeli, ve gerekli müdahalelerde bulundurmalısınız…

Gebeliğin altıncı günü: Anne adayının folik asit, ve doğum öncesi vitaminleri almaya başlaması gerekmektedir. Bunu, hem bebeğinin sağlıklı gelişimi için; hem de kendi sağlığı ile birlikte, sinir sisteminin sağlığı açısından kesinlikle ihmal etmemelidir. Vitaminlerin, ve de folik asitin miktarı, elbette anne adayının doktoru tarafından belirlenmelidir.

Gebeliğin yedinci günü: Anne adayı, alkol kullanımından da bebeği için kesin surette vazgeçmelidir. İlaç, alkol, ve sigaranın bebek için ciddi risk faktörleri olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Yatış Şekilleri başlıklı makalemizde Hamileler Nasıl Uyur, hamilelik sekilleri ve hamilelikte yatış pozisyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü