0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli?

0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli?

0-12 ay arası bebek beslenmesini size parça parça anlatmaya çalışacağız. Öncelikle 0-2 ay arası bebek beslenmesi hakkında sizlere bilgi vermek istedik.

0–2 AY ARASI BEBEK BESLENMESİ

Öncelikle anne sütü ilk tercih edilmesi gereken besin kaynağıdır. Mükemmel bir besin içeriğine sahip olan anne sütü bebek için kolay hazmedilir ve bebeği hastalıklardan korur. Bunun yanında emzirme ile anne ve bebek arasında ki bağ kuvvetlenir. Hem bebek için hem de anne için en kolay ve sağlıklı beslenme tarzıdır.

Bebek doğumdan itibaren ilk 4 ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Düzenli ve yeterli şekilde anne sütü alan bebek bulaşıcı hastalıklardan ve alerjik rahatsızlıklardan korunur. Böylece daha sağlıklı büyürler. Anne sütü tek başına yeterlidir. Anne sütü ile beslenen bebeğe su dahi vermenize gerek yoktur. Çünkü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm gereksinimler anne sütünde mevcut dur. İlk aylarda bebeğe anne sütü dışında verilen ek besinler bebeğin anne sütünden yararlanmasını engeller.

Bebeğin ishal gibi su kaybına yol açan bir rahatsızlığı yoksa anne sütü dışında suya ihtiyacı yoktur. Gerekli olan su ihtiyacını bebek anne sütünden karşılayacaktır. Eğer su verilmesi gereken bir durum varsa kaynatılmış su vermek daha sağlıklıdır. Yaşamın ilk aylarında anne sütü çok iyi bir besleyicidir. Bebek sürekli emzirilerek anne sütünden yararlanması sağlanır. Bazı anneler “benim sütüm bebeğe yaramıyor” gibi bir yaklaşımla bebeklerini seyrek şekilde emzirirler. Ancak bu düşünce yanlıştır. Her annenin sütü faydalıdır ve bebeği için özeldir. Bebeği yeterince emzirmemek hastalıklara yol açmaktan başka bir işe yaramaz.

Bebeğe ikinci haftadan itibaren vitamin vermeye başlayabilirsiniz. Yaz aylarında bebeğe anne sütü ile berabere kaynatılmış su vermeniz gerekir. Çünkü bebeğin su gereksinimi yaz aylarında artar. Anne sütü bu durumda yeterli olmayabilir. Üçüncü haftanın sonunda bebeğe meyve suyu verilebilir. Ancak miktarı ve meyvenin mevsimine göre uygun olmasına dikkat edilmelidir.

İkinci ay anne ve babalar için ilk aya oranla daha kolay geçer. Artık bebek size, sizde bebeğe alışmış olursunuz. Anne bebeğin ağlama nedenlerini anlayabilir. Özellikle açlıktan kaynaklanan ağlama nedenini anne hemen anlar. Bu ay içinde bebeğe verilen meyve suyunun miktarını biraz arttırarak verebilirsiniz. İkinci ayın sonunda iki tatlı kaşığı meyve suyu verebilirsiniz. İnek sütü bebeğe bu ayda verilmez. Bu aylarda verildiğinde bebekte sindirim bozukluğuna yol açabilir. Ancak verilmesi gereken durumlarda ikinci ayın sonuna doğru verilmeli, süt kaynatılıp sulandırılmalı ve içine şeker atılarak verilmelidir. Yani yarısı süt, yarısı su olmalıdır.

Bebeğe verilecek meyve suyunu hazırlarken ilk olarak meyveler yıkanıp, güzelce kabukları soyulmalıdır. Kare şeklinde doğranan meyveleri rendeleyip, suyunu sıkın. Bebeğe verdiğiniz meyve suyunun taze olmasına özen gösterin. Meyve suyunu az yapın. Çünkü meyve durdukça besin değerini kaybeder. Bu nedenle hazırladığınız meyve suyunu saklayıp, bir sonraki gün tekrar vermeyiniz. İki aylık bebeğe sulandırılmış yoğurt da verilebilir. Örneğin iki ölçü yoğurda, bir ölçü su konulmalıdır. Anne sütünün yerli olmadığı durumlarda bebeğe ayına uygun biberon mamaları verilebilir. Bununla beraber ek gıda olarak yoğurt ve meyve suları verilebilir.

Anne Günlüğü