0-12 Ay Bebek Beslenmesi: 3-4 aylık bebek beslenmesi

0-12 Ay Bebek Beslenmesi: 3-4 aylık bebek beslenmesi

0-12 ay arası bebek beslenmesi hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. 0-2 ay arası bebek beslenmesini anlatmıştık, şimdi de 3-4 aylık bebeklerin beslenmesinden bahsedeceğiz.

3 ve4 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu aylarda ilk tercih anne sütüdür. Bebek acıktıkça emzirilmelidir. Eğer anne sütü yetersiz kalıyorsa ayına uygun mama verilebilir. Bebek mama alıyorsa günde 4–5 öğün beslenir. Anne sütü yeterli kalıyorsa o zaman bebek günde 5–6 öğüne ihtiyaç duyar. Bebek bu aylarda gününün çoğunu uykuda geçirir. Sadece günde 4 saat beslenme amaçlı uyanık kalır. Bu olay bebek büyüdükçe farklılaşır. Büyüdükçe öğün sayısı azalır. Aynı şekilde uyku saati de düşer. Daha az uyur, gününün çocuğunu uyanık şekilde geçirir.

Her bebeğin beslenme alışkanlığı farklıdır. Kimi bebek daha az besinle doyar, kimi bebek daha fazla yiyerek doyar. Bu durumda bebeğin beslenme öğünü de buna göre artar ya da azalır. Anne sütü ile beslenen bebekler daha sık acıkırlar ve beslenmeye gereksinim duyarlar. 3 aylık bebekler 3 saat arayla beslenmek isterler. 3. ayın sonuna doğru bebeğe verilecek ek gıdaların başında meyve suyu gelir. Mevsimine göre meyvelerin suyu verilmelidir. İlk olarak bir tatlı kaşığı ile başlanmalı ve zamanla miktar arttırılmalıdır. Meyve suyunu hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. İlk olarak meyveleri iyice yıkayıp, kabuklarını güzelce soymanız gerekir. Daha sonra rendeleyerek temiz bir tülbent ile süzülerek suyunu bebeğinize verebilirsiniz.

Meyve suyundan sonra bebeğinize meyve püresi de verebilirsiniz. Her seferde farklı meyveler deneyerek bebeğin bu tatlara alışmasını sağlayabilirsiniz. İlk olarak tatlı olmasından dolayı elma ile başlanabilir. Portakal, mandalina, armut, şeftali ve havuç gibi mevsimine göre meyveleri de deneyebilirsiniz. Meyve suyuna süte eklediğimiz gibi su ya da şeker eklemeye gerek yoktur. Aynı gün içinde birden çok meyveyi vermek sakıncalıdır. Alerji yapabilme ihtimali nedeniyle bebeğe yeni tatlar yavaş bir şekilde ve zaman içinde verilmelidir. Özellikle çilek gibi meyveler alerji yapma ihtimali yüksek olan meyvelerdir. Bu nedenle bu tür meyveleri bir yaşından önce vermemek gerekir.

4. aydan itibaren meyve püreleri dışında çorba da verilebilir. Baharatsız yapılan tarhana çorbası, mercimek çorbası, havuç çorbası ve sebze çorbası besleyici değerleri yüksek olan besinlerdir. Anne sütü ile beslenen bebeklere 6. aydan sonra patates püresi tavsiye edilir. Ancak anne sütü ile beslenemeyen bebeklere 4. ayda patates püresi verilebilir. Diğer önemli ek besin ise yoğurttur. Bebeğe evde yapılmış taze yoğurt verilmelidir. İlk olarak bir çay kaşığı ile başlanmalıdır. Eğer bebek sevmediyse, içine sevdiği meyveleri katarak verebilirsiniz. Kansızlığı önlemek için bu aydan itibaren yoğurt ve pekmezi karıştırarak vermeniz gerekir.

Bebeğe sebze çorbasını verirken bir tatlı kaşığı ile başlamalısınız. Bu miktar bebek alıştıktan sonra arttırılır. Sebze çorbasının içine balıketi ya da tavuk eti katabilirsiniz. Et pişirildikten sonra ezilerek çorbanın içine ve ya ezilip bebeğe doğrudan verilebilir.

Bebeğe ek besinler verilirken bazı konulara anne ve babalar dikkat etmelidir. İlk olarak bebeğe verilecek yeni besin bebek açken verilmelidir. Tok karnına kabul etmez ve kusar. Verilen yeni gıda çok az miktarda verilmelidir. O gün içinde başka gıda verilmemelidir. Eğer bebek sevdi ve yemeye devam ediyorsa miktarı biraz arttırılarak verilmelidir. Sevmediği bir besin varsa, yemesi için bebek zorlanmamalıdır. Aynı besini iki üç gün sonra tekrar vermeyi deneyin. Verdiğiniz ilk ek gıdalar çoklu karışımlar olmamalıdır. Örneğin ilk başlangıçta sebze çorbası verilemez. Bunun yerine tekli gıdalar olan yoğurt ve meyve suyu tercih edilmelidir. Verilen her besinin taze ve doğal olmasına dikkat edilmelidir. Hazırlanan bir gıda 2 saat içinde bebeğe verilmelidir. Aksi durumda besin değerini kaybedecektir. Bebeğe hazırlanan yiyeceklerde kaynatılmış su kullanılmalıdır. Aynı şekilde bebeğe içirilirken de kaynatılmış olmasına dikkat edilmelidir. Bu aydan sonra bebeğe besinleri kaşık ile vermeye dikkat edin. Ek gıda verilirken biberon kullanmak yanlıştır. Bebeğin bu refleksi kazanması için besinleri kaşık ile tüketmelidir. Ancak bebeğin gelişimi açısından ilk 4 ay anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda yukarıda yazan ek gıdaları vermeye başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

6 YORUM

  1. 3 aylıkken çaya ekmek koyup versem bir şey olur mu sütüm yetmiyor bi tane meme emniyor mama da vermek istemiyorum.

  2. Neden mama yerine cayi tercih ediyorsun?

  3. bnm 4 aylık kız cocugum vr süütüm yok mama veriyorum ekbesin verebilirmiym

  4. Ewet niye çay

  5. 3 aylık bebegım var gece uyurkende 2 saate bır mama verıyorum normalmi

  6. Cay kansizlik yapar bizler icin.bile cay cok faydali birsey degilken bebis icin mama.vermeniz daha mantikli hem mama.ile beslenebilir ama cayfa ne vitamini alabikirki ?