Kaygılı Çocuğun Sakinleşmesini Sağlayan İfadeler

 

Kaygı duyan çocuğunuzun korkularını arttırmadan rahatlatıcı ve destekleyici sözcükler bulmak zor olabilir. aşağıdaki vereceğimiz birkaç ipucunu bu konuda kullanabilirsiniz.

Emniyettesin, ben buradayım: Çocuğunuz kendini kontrol dışı hissettiği zaman bu kelimeler onu rahatlatır ve onu emniyette hissettirir.

Bana anlat: Araya girmeden çocuğunuzun kaygılarını anlatmasına izin verin. Sorunu düzeltmeye çalışmadan ve çözüm önermeden dinleyin. Belirli bir süreyi Bazı çocuklar için koymak iyi gelebilir. 10 dk sorunların hakkında konuşalım.

Kaygın ne kadar büyük? Onun ne şiddette bu kaygıyı yaşadığını çocuğunuzun endişesini derecelendirmesini istemeniz yaşadığını anlamanızı kolaylaştırır. Mesela; 1-10 kadar derecelendirme ya da bir kağıda küçük-orta-büyük daireler çizerek bir tanesini seçmesi gibi.

Endişene söylemek istediğin ne var? Baş edilebilir bir düzeye kaygıyı getirebilmek için ciddi ya da şaka yollu tümcecikler bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Mesela, endişeye hitap ederek; seni dinlemek zorunda değilim! Git başımdan beni rahatsız etme!

Bana kaygını çizebilir misin? Duygularını birçok çocuk kelimelere dökemez. Onlara çizerek kaygılarını ifade edebilmelerine olanak tanıyın. Çizimi bitirince yorumda bulunmadan resme dair çocuğunuzun anlatacaklarını dinleyin.

Sonunu değiştirelim: Çoğu zaman kaygılı çocuklar kendilerini çıkış bulamadıkları bir örüntü içerisinde bulurlar kendilerini. Farklı sonuçları deneyimlerinde yaşayabileceğini hikaye anlattırarak gösterin. Değişik sonuçları aynı hikayeye üretin, bazı komik gelse de mutlaka bir tanesi gerçekçi olmalı.

Çocuğunuzun kaygısı hakkında bilginiz ne derece? Somut kaygıları hakkında bazı çocuklar ne kadar bilgi sahibi olabilir ise (fırtına, arılar, asansör vb. o kadar güçlü hissederler. Bu kaygının sıklıkta gerçeğe dönüştüğü üzerinde araştırma yaparak konuşabilirsiniz.

Sakinleşme tekniğinden hangisini kullanmak istersin? Sakinleşme etkinlikleri içeren sakinleşme kutusunu çocuğunuz birlikte yapın. Çocuğunuz gün içerisinde sakin iken herhangi bir etkinliği sık sık deneyimleyin. Yukarıdaki soruyu çocuğunuz kaygılanmaya başladığında sorun.

Bu ürkütücü ve….. Ve bağlacı ile çocuğunuzun kaygısını kabul ederken emniyettesin/daha önce bu kaygıyla baş ettin/ sakinleşme planın var gibi ifadelerle tamamlayın. Çocuğunuza bu içsel bir diyalog modeli oluşturacaktır.

Benden ihtiyacın olan ne? İhtiyacı olanı dile getirmesi için çocuğunuza fırsat tanıyın. Çocuğunuz sıklıkla neye ihtiyacı olduğunu size ifade edecektir.

Geçecek bu duygu: Çocuğunuz paniğinin doruğunda iken bu cümleyi kullanabilirsiniz. Hiç bitmeyecekmiş gibi-başaramayacakmış gibi hissettiğinde ufukta rahatlamayı görmesini sağlayarak o andan sıyrılın.

Benzer Konular


Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.