Anasayfa » Çocuk Bakımı, Çocuk Gelişimi

Dört Yaş Çocuğu Gelişim Özellikleri: 4 Yaş Çocuğu Neler Yapar?

4 yaş çocuğu birçok özelliğini kazanmaya başlamıştır. Artık çok farklı bir kişi olacaktır. Yavaş yavaş büyümekte ve ilkokul çağına da yavaş yavaş yaklaşmaya başlamıştır. Çocuk bu dönemde kendine bir kişi yani örnek alacağı bir model arar. Bazı temel alışkanlıklarını kazanmaya bu yaşlarda başlar. Bu dönemin belirli özellikleri vardır. En önemli özellik; çocuk artık aile dışında ki kişilerle iletişim kuracak ve yeni bir dünyayla tanışacaktır. Bu sayede yeni şeyler öğrenecek ve çevreyle iletişimi sayesinde eğitilecektir.


Bu dönemin bir diğer özelliği de çocukta oluşan dengesizliktir. Üç yaşında çok iyi koşan bir çocuk dört yaşında bunu yapamayabilir. Aksine koşmak yerine sık sık düşer ve yüksekten korkma duygusu başlar. Bu dönemde korkularını çeşitli ifadelerle gösterir. Örneğin gözlerini kırpar, tırnaklarını yer veya parmak emme alışkanlığı oluşur. Ancak bunlar o döneme aittir ve geçicidir.

Çocuk bu dönemde her konuda kararsızlık yaşar. Nereye gideceğini, ne yapacağını, ne yemek istediğine karar veremez. Verdiği zamanda kesin kararını değiştirir. Annesi ne yemek istediğini sorduğunda çocuk istediği yemeği söyler. Ama yemek ortaya gelince vazgeçer ve başka bir yemek ister. Bu nedenle anne ve babalar sakin olmalı ve çocuğun her istediği şeyi dikkate almamak gerekir. Çocuk anlık değişimler yapabilir. Neşeli iken aniden üzüntülü bir havaya girebilir. Arkadaşlarıyla oynamak ister ama huysuzluk yapar. Çok sakin iken bir anda aşırı gürültü yapan ve evi savaş alanına çeviren bir kişi olabilir. Bu kadar çabuk kişilik değiştiren çocuğa karşı annenin ve babanın kararlı, kesin ve net tavırlı bir tutum içinde olmalıdır. Bunun yanında çocuğu çok utandırmayacak cezalar vermek gerekir. Aksi durumda çocuk ile baş edemezsiniz. Bu yaşta çocuk oyuncakları ile oynamayı sever. Birilerini taklit eden veya çevresini anlatan oyunlar oynar.

4 Yaş Çocuğunun Konuşması Nasıldır?

4 yaşındaki çocuk konuşma açısından iyidir. Düzenli cümleler kurar ve sürekli konuşur. Hep konuşmak ister, birinin onu dinlemesini bekler. Eğer çevresinde kimse yoksa kendi kendine konuşur. Kendi kelimeler uydurur, konuşmalarında bu kelimeleri sık olarak söyler. Sürekli bir hareket halindedir. Çok enerjiktir ve hiç yorulmaz. Mülkiyet duygusu bu yaştaki çocuklarda yoktur. Halen her şeyin kendilerine ait olduğunu sanırlar. Çocuk başka yerde oynadığı oyuncağı evine getirebilir. Çünkü onunla oynamıştır ve artık o oyuncak onun olmuştur. Böyle durumlarda çocuğa baskı yapmak yanlıştır. Çocuğa “hırsızlık yaptın” veya “niye çaldın” onu gibi ithamlarda bulunmak yanlıştır. Unutmayın ki o çocuktur ve birçok duygusu gelişmemiştir. Bu yaştaki çocuklardan mükemmel olmaları beklenemez. Yaşının büyüyor olması, çocuğun duygularının hepsinin geliştiği anlamına gelmez. Çocuk her şeyi zamanla öğrenecektir.

4 Yaş Çocuğunun Hayal Gücü

Çocukta bu yaşlarda hayal gücü çok yüksektir. Mükemmel şekilde senaryolar yazar ve size gerçekmiş gibi anlatırlar. Aslında bu yaşta gerçek ile düşü birbirinden ayıramaz. Bunun için çocuğu yalancılıkla suçlamayın. Çocuğun hayal kurması zekâ gelişiminin iyi olduğunu gösterir. Bazen kurduğu hayaller de kendiside vardır ve kendisi hep hükmeden, emir veren kişidir. Bu nedenle gerçek hayatta da çevresindeki kişilere emir verebilir.

4 yaş çocukta boy ve kilo nasıl olmalıdır?

4 yaş kız çocuklarında boy; 92–112 cm arası, kilo; 11,5- 20,5 kg. arası normaldir.

4 yaş erkek çocuklarında boy; 92–114 cm arası, kilo; 12- 21 kg. arası normal değerlerdir.

0-18 yaş tüm boy-kilo gelişimi cetveli için tıklayın

4 Yaş Çocuğunda fiziksel değişiklikler;

Çocuk 4 yaşına girdiğinde ortalama 2 kg. alacak ve 5 cm. civarında uzayacaktır. Yüzü daha geniş ve yüz hatları daha belirginleşecektir. Takla atabilir ve sıçrayabilir. Elbiselerini yanlış da olsa giyebilir, ayakkabılarını yardım ile bağlayabilir. Yemek yerken çatal ve kaşık kullanabilir. Dişlerini fırçalar, ellerini kendi yıkayıp, havluya silebilir.

4 Yaşındaki Çocuğun Duygusal gelişmesi

Hayal gücü kuvvetlidir. Gerçek ile düşü pek ayırt edemez. Olmayan şeyleri olmuş gibi anlatır. Kendine olan özgüveni günden güne artar. Herkesin kendisini dinlemesini ve ilgilenmesini bekler. Kendine örnek aldığı kişi gibi davranır ve konuşur. Bu dönemde küfür etme gibi davranışlarda bulunur. Sinirlendiğinde tepkisini küfür ederek gösterir. Aynı şekilde model aldığı kişi küfür ediyorsa, söylenenleri ezberler ve kullanır. Cinsiyet kavramını fark etmeye başlar ve erkek kız farklılığı hakkında sorular sorar.

4 Yaş Çocuğun Sosyal gelişimiutku2

Arkadaşları ile ilişki kurar. Kendi yaşıtlarıyla oyun oynamayı sever. Oyun oynamak için ilk tercih kendi cinsiyetinden olan çocuktur. Bazı kuralları anlar ve oyun içinde bunlara uyar. Her zaman önder olmak ister. Çevresindekilere emir vermek, görev dağılımı yapmak hoşuna gider. İnatçıdır ve her zaman kendisi istediği gibi hareket eder. Oyun içinde aniden kavga eder ve huysuzluk çıkarır. Çabuk kişilik değiştirir. Mutluyken aniden mutsuz olabilir. Paylaşmayı kavrar.

4 Yaş Çocuğu Dil gelişimi

Düzgün cümleler kurabilir, bildiği kelime sayısı 2000 civarındadır. Beş kelimelik cümleler kurabilir. Sürekli konuşur ve birilerinin onu dinlemesini ister. Bazense kendi kendine konuşarak hayal ettiği şeyleri anlatır. Konuşmaları anlaşılırdır. Sürekli soru sorar, “ne, niçin, nasıl” gibi soru kelimelerini sık sık kullanır. Çocukla konuşulurken kelimeler düzgün söylenmelidir. Bu dönemde çocuğun sorduğu sorulara anlayabileceği şekilde cevap vermek gerekir.next prev
etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
,4 yaş çocuğu (420),4 yaş psikolojisi (249),4 yaşındaki çocuğun boy ve kilosu (218),kızım 4 yaşında (206),4 yaş zeka oyunlari (160)
9 Mayıs 2010 90.500 okunma 96 yorum yapılmış

96 yorum yapılmış »

 • şenay :

  4 yaşında bir kızım var,evdeyken benimle çok iyi kısmende olsa,sürekli oyun oynamak istiyor,arkadaşlarıyla uyum sıkıntısı çekiyoruz,parkda herkesle oynamıyor oyuncakları sahiplenmek istiyor,birinin bindiği oyuncağa hemen ben bincem diye koşuyor çok sıkıntı çekiyorum bazı durumlarda çıkmak istemiyorum ama kızıma haksızlık yapmak da istemiyorum,bu konuda ebeveynlerin tepkisi daha yanlış iyimser bir tavır sergilemiyorlar,bu durumda dışarıya çıkmak içimden gelmiyor nasıl davrancam bilmiyorum,çok akıllı herşeyi idrak ediyor tamam annecim söz dinlicem diyor,gelgelelim parkda tamamen kendi davranışlarını kaybediyor lafımı dinletmekte zorlanıyorum.yardımcı olursanız sevinirim saygılar,şimdiden teşekkür ederim

 • aylin :

  bence boyle yaparak arkadaş edınebılır ….. dogaldır fazla kafanıza takmayın..zamanla bu huyundan elbet vazgececektir…. sosyalleşmek arkadaş edınmek guzel ama paylasmak ta ıcınde yse bunu zamanla sızın destegınızle ogrencek rahat davranıs ıcınde cocugunuza destekleyıp beraber parkta oyun oynayın yıne bız annelerın sabır ve sükünetine bakıyor …….. arkadasım….

 • irem :

  benim kızım kışın özelikle çok hayel kuruyor heb benteenle konuşuyor telefonda bunu abartmiştı bende kızdım birdaha yapmadı ve üç yabançı arkadaşı var kendi kendine kurdugu ismileri fıriş kiriş lokos diye konuşuyor ve kızım dörtbuçuk yaşında herşeyi anlıyor hayelerini çok kuruyor bazen kardeşine vuruyor çok kıskanıyor geceleri altına ıslatıyor 2yaşıdaki ıslatmıyor büyük olan ıslatıyor şimididen yardıların için teşekürler

 • ÖZLEM :

  4 YASINDA KIZIM VAR..VE KÜFÜR EDIYOR…EV ICINDE ESIMDE BENDE AGZIMIZDAN KUFUR DEGIL KÖTÜ SÖZ BİLE CIKMIYOR…DUYMUYORMUS GIBI YAPIYORUZ OLMUYOR,KONUSUYORUZ OLMUYOR NE YAPACAGIMI SASIRDIM…TOPLUM ICINDE BU SEKILDE DAVRANINCA INSAN SIKILIYOR…VE COK AGRESIF..SUREKLI KENDI ISTEKLERININ OLMASINI ISTIYOR…YAPMAZSAK BIRSEYLERI KIRIP DOKUYOR,AGLIYOR…HER ISTEDIGINI YAPMAK ZORUNDAMIYIZ…AY NAPICAM COCUK BUYUTMEK BU KADAR ZOR MU YAAA

 • merve zümra aydın :

  benım 4 yasında bır kızım var

 • merve zümra aydın :

  KIZIM 4 YASINDA VE COK ZEKI OLDUGUNU DÜSÜNÜYORUM
  KIZIMI COK SEVIYORUM
  BURDAN TÜM ANNELERE SESLENIYORUM COCUKLARINIZLA
  COK ILGILENIN.

 • filiz :

  4 yaşında bir oğlum var.ödül-cezayı yavaş yavaş uygulamaya başladım. çok faydasını gördüm.önce baya diretiyorlar ama siz net olunca yola geliyorlar.cezaların seviyesi çok önemli.çok küçük cezalar ama etkili oluyor.iyi davranışlarda da küçük ödüller tabi..çalışan anne olmak çok zor.sürekli ilgi bekliyorlar annelere yardımcı şart yoksa işimiz çok zor.

 • filiz :

  geçenlerde kreşten gelince evde küfretti.çok kızdım bu sefer daha sık tekrarladı.kocaman bir kamyon almıştım kilere kitleyip bir hafta oynamayacaksın dedim.özrünü kabul edip onla oynasamda cezayı asla kaldırmadım.şimdi tık yok.

 • güler :

  benimde 4 yaşında bir oğlum var.oğlumu çok seviyorum.benim için herşeyden önemli.ona harcadığım emeği ikinci bi çocuğum olsa gösterebilirmiyim bilmiyorum..bazan gerçekten insan çileden çıkıyor,çıldıracağını düşünüyor.özellikle çalışan anneler eve yorgun gitmişlerse.benim kulağımda sesler büyürdü,her anne sesi 10 defa şiddetli…tamamen geçmedi tabiki ama en azından azaldı…gerçekten anne olmak zor,doğurmakla iş bitmiyor yani..hakkaten çocuk yetiştirmek başlı başına bir sanat.rabbim herkeze kolaylık versin..

 • berna kuru :

  benimde 4 yaşında çok enerji dolu bir oglum var çok hareketli sözümü dinletemiyorum daha çok kendine zarar veriyor.herkesle diyolog kurmayı seviyor sosyal bir çocuk tanımadıgı insanlarla gitmeye kalkıyor korkutmak zorunda kalıyorum nasıl davranacagımı bilmiyorum.gerçekten çocuk yetiştirmek çok zormuş.

 • SİBEL :

  4 YAŞINDA YİĞENİM VAR 85 SANTİM ERKEK NE OLUR YARDIM EDİN YAZAN HALASI SİBEL
  ARTIK ONUNDA YAŞITLARI GİBİ OLMASINI İSTİYORUZ

 • sibel :

  4 yaşında bir kızım var herşeyi ağlayarak yaptırmaya çalışıyor yapmadığımız zaman ağlayarak kendine vuruyor çalışıyoum çalışmamı istemiyor kendimi suçlu hissediyorum sebeb bumu diye nasıl davranacağımı bilemiyorum lütfen yardım edin her yaşı çok önmemli
  nasıl davranmalıyım

 • ömriye :

  4 yaşında bir kızım var.dediğiniz gibi yürüyüşü eskisi gibi düzgün değil.konuşurken çok kekeliyor.bunlarda beni çok tedirgin ediyor.geçicimi yoksa bir nöroloji veya psikiyatrisemi gitmeliyim bilmiyorum.onun sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorum

 • ben fatma :

  benimde 4yaşına girmeye 1ay kalan bir oğlum var.bende oğlumu çok seviyorum.benim oğlumda çok soru soruyor,çok konuşuyor eşimle bile beni konuşturmuyor araya giriyor ne yapacağımı bilmiyorum.birde dediğinin yapılması için çok diretiyor gerçekten annelik çok zor allah bütün annelere ve bana sabır versin.

 • elif :

  merhaba ,benim 4.5 yaşında bir kızım var,babası da bende o nu çok seviyoruz ama ona nasıl davranmamız gerektiğini anlayamıyoruz.bazen melek gibi söz dinleyen akıllı bir çocukken 10 dakika içinde inatçı,huysuz bir çocuk haline geliyor.çocuklarla iletişim kuramıyor,hep kendi istediği olsun istiyor,isteklerini ağlayarak anlatıyor.lütfen nasıl davranmam gerektiği hakkında yardımcı olun,artık çok yoruldum…..

 • zzzzz :

  4 yaşındaki çock neler yer

 • hatice :

  Mehaba;benim kızım 4 yaşında.Bu yaşa kadar onunla pek birlikte olamadık.1.5 yaşına kadar bakıcıdaydı akşamdan akşama görüyorduk.1.5yaşından sonra anneanneye verdik sadece hafta sonları bazen de 2 hafta da bir biraraya gelebildik.Şimdi artık yaklaşık 3 aydır bizimle birlikte.Kreşe gidiyor.Aslında kreşe alışmaya çalıştığı süreçte bize de alışmaya çalışıyordu.Çok akıllı bir çocuk fakat,bize her istediğini yaptırtabiliyor.Mümkün olduğu kadar onu mutlu etmek için isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz.Onun istediği olmadımı kıyametler kopuyor evde.Bu aralar, sinirlendiğinde el kaldırıyor ve Allah seni hakretsin diyor.O ne isterse ve yapılırsa sorun yok.Sizce biz mi bir yerlerde yanlış yapıyoruz????

 • barış adıyaman rekabet :

  merhaba çocuk pisikoljisini araştırıken bunu okudum çok güzel olumuşş beğendim.

 • semra :

  benimde 4 yaşında kızım var çok zeki bir çocuk ingilizce 10 kadar sayıyor150 kadarda normal sayabiliyor ama bir sorunumuz var yemek yemegi hiç sevmiyoruz oyuncaklarla oynamayı sevmiyor devamlı bilgisayarda kayu izliyor sizce napmamız gerekiyor

 • duygu :

  benımde 4 yasına gıren bı dunya tatlısı kızım var yorumlarınızı okudum ve bende yazmak ıstedım ewet gercekten benım kızımdada bu sorunları sık sık yasıyoruzz bazen cok anlayıslı sessız sakın bazende tam tersı neyıcazz nası davrancaz artık yorulduk ama tabıkı yıne gorev bız aılelere dusuyorr sabırlaa anlayısla bu donemı atlatmalarına yardımcı olcaz ,oylekı ne olursa olsun on lar bızım bebeklerımızz ve allahımızın bızlere hedıyesı onları hep sevıp anlamaya calısırsak mutlakakı duzelecek ve kendı benlıklerıne donceklerr burcum ıyıkı varsın senı herseyden cok sevıyorum

 • rabıa :

  mrb benımde 3.5 yasında bı kızım var yorumları okudum rahatladım demekkı butun cocuklar aynı onlar cocukluklarını yapıyo kızım tek cocugumuz ve paylasmayı bılımıyodu arkadaslarıyla kavga edıyo bazende bı buyuk ınsanmıs gıbı asılesıyodu bu duruma bı son vermek ıcın sınırlamızı zorlayıp bı krese gonderdık ınanın cok faydası oldu hem o hemde bız daha duzenlı olduk anne-baba-cocuk ılıskısı bakımından yıne cocuklugunu yapıyo ama daha sakın ve mantıklı bı cocuk oldu ogretmenlerımıze cok tesekkrler…

 • Anonim :

  sizleri dinledikten sonra kızım hakkındaki düşüncelerim deyişti çünkü hemen hemen çocuklarımızın aynı huy ve harueketlere sahip olduğunu gördüm onun için biz anneler olarak sabırla çocuklarımızı iyi yetiştirip topluma hayırlı bir insan kazandırmalıyız yeterki sabredip onlarla iyi anlaşmayı bilelim onları iyi anlayalım ve cevaplarımızı onların anlayacağı şekilde verelim sevgilerimle

 • gözde :

  mrb benimde 4 yaşında dünya tatlısı bir melegim var kızım benimde sıkıntım sizden yana çok yaramaz huysuz birşey isterken aglıyarak söylüyo dedi olmadında eşyalara zarar veriyo eşimle napıcamızı şaşırdık bende sinirlenip kızıyorum iyce aglıyo sizce nasıl davranmalıyım bide babasına aşırı düşkün beni ondan çok kıskanıyo uyku vakti geldinde uyumuycam diye bagırıyo nasıl davranmalıyım lütfen yardım edin allah bütün annelere sabır versin çoçuk büyütmek çooook zormuş

 • seher :

  benim kızımda 3 yaşını yeni bitirdi..aynı huysuzlukları yapıyor…onunla sakinken konuştugumda tamam annecigim bidaha yapmıycam,aglamıycam diyor..ama yarım saat geçmeden bişeyleri mana edip yine yerlere atıyor kendini..hep onun istedigi olsun istiyor..biyere gitmek işkence oluyor artık..giderken bi sorun ..gelirken bi sorun…sürekli huysuzlanıyor bu aralar..önceden öyle degildi..ne yapmalıyım..

 • esra :

  bu yazılanların hepsi aşırı derecede benim kızımda da var.. özellikle inatçılık ve benmerkez… hiç bir çözüm bulamıyorum . bir yandan oh iyi normal şeylermiş dedim bunları okuyunca ama bence dayanılmaz durumda hiç bir şekilde keyifli vakit geçiremez olduk. hiç bir sözümüzü dinlemiyor.. 5 dakika konuşmadan durmuyor.. ne istediği belli değil.. çok yoruldum.. bıkıyorum bile.. aşırı zeki hiperaktif yetmiyorsunuz çocuğa diyor etrafımdakiler.. eşimle bile aramız açılıyor kızımın davranışları yüzünden.. bir çare varmı bilmyorum..

 • senem :

  yorumların hepsini okudum fakat yorumlara verilen cevapları bulamadım.3,5 yaşında kızım var.çok inatçı ufacık şeye hemem ağlamaya başlıyor.istediği şey yapılmayınca hemen sinirleniyor ve kendisine zarar verecek davranışlarda bulunuyor bunun sonunda bende sinirleniyorum.sinirlendiğim anda ne yapacağımı düşünemiyorum.inatçılığı kısa sürüyor fakat iş işten geçmiş gibi düşünüyorum.çalışan bir anneyim.neler yapabilirim.teşekkürler.

 • nur :

  benimde kızım 3.5 yasında ve ben sadece benim kızım yapıyor sanıyordum megersem bu yas cocukların nrmal haliymiş burayı okuyunca cok rahatladım tek olan cocukların cogu bunu yapıyor umarım bugunleri atlatacagız cok sabır gerekiyr biz annelere yinede bize bu cocukları veren rabbime sukurler olsun

 • nuran :

  ah ah sizikilerde sorunmu*benim oglumda 4 yasında annanneyle altlı üstlü oturuyoruz. yukarda alıyo terbiyeyi cocuk normale donuyo cok ıyı . ama aşşa insin bir sımarıklık bır küfür bır yüz allah allah bu cocuk benimmi diyorum .cocugumu tanıyamıyorum ve iki ev arasında cocuk yetişmiyor lütfen rica ediyorum annanneler babanneler tamam cok seviyosunuz ama lütfen müdahale etmeyin.

 • betül :

  benımde 4 yasına 1 ay kalan televizyon ve caillou delısı bır kızım var.yemek bizim icin işkence özelliklede kahvaltı. hiç acıkmıyor yemek javga gürültü gecıyor ben anlamadım eskıler nasıl büyütmüş okadar cocuk

 • HALE :

  BENİMDE 4 YAŞINDA ERKEK ÇOCUĞUM VAR 1 AY ÖNCE İKİNCİ BEBEGİMİZ OLDU OĞLUM ÇOK AŞIRI ŞEKİLDE KISKANÇLIĞI VAR BENİ HİÇ DİNLEMİYOR ARTIK ÇOK SALDIRGAN OLDU ONUNLA BAŞETTMEKTE ZORLANIYORUM

 • muhammet taha :

  olum 4yaşında kıreşe gidiyor ama orda arkadaşlarını tehdid ediyor oyüzden götürmek istemiyorum ne yapmam gerek

 • fatoş :

  4yaşında bir oğlumvar aşırı yaramaz kardeşi olunca daha kötü oldu ne yapacagımı bılmıyorum bana akıl verin ne yaplıyım

 • ali :

  merhabalar.
  benim de 4 yaşımda kızım var. tatlı mı tatlı. şeker mi şeker.
  ama konuşamıyor. anne-baba-bebek. bunun gibi basit kelimeler kullanıyor ama zor kelimelerde faaliyet yok. bazen yarım yarım kelimeler duyuyorum ağzından ”efendim kızım” diyorum ama inatçı da biraz tekrarlamıyor. eşim ve ben çok üzülüyoruz. anlatmak istediği herşeyi ya işaretlerle ya da kolayına geldiği gibi söylüyor. hamburger-nam nam nam, top-gol .. gibi…
  ama anlama kabiliyeti çok iyi. idrak etme durumu da iyi. yap dediğimizi yapıyor. bilgisayarın sesini kıs diyoruz sağdan alttan hoparlör simgesini bulup sesini kısıyor. harflerin yerini ezberlemiş klavyede, google’ a girip c-a-i tuşlarına basıp caillou çıkıyor. açıp çizgi film izliyor.
  a-l-t harflerine basıyor altın avcısı çıkıyor oyun oynuyor. hatta beraber oynadığımızda o benden çok puan aldığında bana dönüp oh-oh ben yendim gibilerinden ses çıkarıyor. yani bunları biliyor. kavak yelleri dizisine yarım saat kala saati gösterip o dizinin melodilerini mırıldanıyor. ama konuşma yok yok yok. konuşma terapistine götürelim dedik aylık 450-500 tl gibi rakamlar telafuz edilince o da kaldı maddiyattan. ne yapacağız bilmiyoruz. bir akıl verin ne olur.. etrafında öyle konuşan çocuk da yok yanyana oyun oynasınlar. arkadaşımın oğlu var bizimkinden 2 ay küçük. o da daha yeni anne demeye başladı. sıkıntı sıkıntı sıkıntı….

 • sevcan :

  Benimde 4 yaşında bir kız çocuğum var.Huysuzlukalarından dolayı endişeleniyordum fakat yazıyı okuduktan sonra çocuğumun yaşının getirdiği davranışları sergilediğini gördüm..benim gibi sorunları olan birçok arkadaşım gibi rahatladım…….

 • melih :

  hiç 9 yaşında çocuk yokmu nedense 9 yaşında çoçuk yokmuş?

 • Ali :

  cocuk buyutmek sabir isi

 • nazenin :

  ali bey’e
  kızınızın yaptığı davranışlar gerçekten çok güzel ancak 4 yaşında olup konuşmaması normal değil. bu nedenle kendizinize bazı sorular sormanızın iyi olacağını düşünüyorum. kızınızla 1 yaşında itiabren konuşmaya çalıştınız mı? eğer bunu yaptıysanız komuşmalarınızgenelde çocukça mıydı? ona ilgi konusunda yeteri kadar zaman ayırdığınızı düşünüyormusunuz? masal anlatmak kitap okumak gibi eylemlerde bulunzuyor musunuz? eğer bu souların hepsine cevabınız evet ise, o zaman çocuğunuzun işitmesinde ya da dil gelişiminde bir sorun olabilir. özel bir merekeze gitmenize gerek yok devlet hastanelerinde çocuk psikologları var. bunlardan birini deneyebilir yada kendi arkadaş ortamını fazlalaştırmak için çocuğunuzu bir kreşe yada haftada bir kaç gün oyun gruplarına gönderebilirsiniz. Allah yardımcınız olsun.

 • seray :

  4yaşında bir kızım var orda okuduğumuz herşeye net bir şekilde uyuyor yorumları okuyunca çok rahatladım birtek benimkimi böle die bunalıodum ama çocukların hepsi aynıymış bütün anneler ve benimde sabretmemiz gerekiyor herseye ragmen allah bize çoçuk vermiş çok şükür.

 • cansu :

  seray ablacım ecemi umarım daha ii anlamışsındır artık rahat ol canını sıkma günler gecsede bi anönce bende annelik duygusunu yasam die dualar ediyorum

 • veysel :

  ya burda herkesin 4 yasında kızı var hepsini allah bağışlasın şöyle baktımda bir kaçtane oğlum var diyen gördüm.bu anneler hemi kız doguruyor.benimde 4 yasında oğlum var hersabah arkama aglıyor.benden önce ayakkabılarını giyiyor baba bende işe gidecem diyor napacaksın oğlum orda sen burda anneye yardım et diyorum para kazancam diyor.

 • ümran :

  4 yaşında kızım var çok huysuz öğrenmekte çok zorluk çekiyor mesela bu renk kırmızı diyorum hemen onu unutuyor
  bir türlü öğretemedim nasıl zekasını ğeliştire bilirim

 • hatice demiş ki :

  benimde 4 yaşinda oğlum var sorunlar demekki hep ayniymiş ne diyelim allah tum annelere sabir versin

 • seynur :

  4 yaşında oğlum var çok uyumlu ve zeki olduğunu düünüyorum çok iyi anlaşıyorum herkeze benimki gibi oğlu olsun inşallah

 • serpil :

  Genel olarak yorumları okuduğumda herkesin çocuğundaki ortak sorun paylaşmak ,agresiflik …4 yaş çocuğundaki bu davranışlar geçici olacaktır.Bir yaş daha büyüdükçe o yaş özelliği taşıyacak ve yaşın vermiş olduğu olgunluğu yaşamaya başlayacaktır.Önemli olan 4 yaşında bu davranışları sergilerken anne baba olarak kararlı olmanız ve gerekli durumlarda hayır kelimesini kullanmanız ki bu onların pek hoşuna gitmiyor ..Mutlaka bunu duyunca ağlayacak, kendini yerden yere atacaktır ama işte o anda bile kararlığınızı sürdürürseniz zamanla size ağlayarak birşey yaptıramayacağının farkında olacaktır. Ben anaokulu öğretmeni olduğum için bu tür olaylara akademik yorumlar yapabiliyorum ancak .Biliyorum anne olmak bambaşka bir duygu ..Ben anneliği 5 senedir 4 yaş öğrencilerimle yaşıyorumm ..Onların dünyasıı bamabaşkaa =)

 • serpil :

  benim oğlum dort yasında cok zekı cokda yaramaz ama ben onu her halıyle coooooooook sevıyorum

 • Canan :

  merhaba benim de 4 yasında oğlum ve 1.5 yasında kızım var oğlan devamlı ananede kalmak istiyo eve gelmek istemio.ama kardesi olmadan oncede böyleydi ananeyi anne gibi görüyor çünkü ilk torun ve her istediği yapilio. Ne yapmam lazim

 • betül :

  benim de 4 yasında kızım var kilosu 15 boy 108 ve herşeyi aglıyarak yatırıyor ne istese aglıyarak söylüyor birde kakasını altına yapıyor yaptıktan sonra söylüyor birdaha yapmıycam anecim özür dilerim diyor ama gine altına yapıyor yemek yemeyi sevmiyor anca ekmek çikolata diyor ekmegine çikolata sürdürüyor bir tek onu seviyor benim napmam lazım lütfen yardım edin teşekür ederim şimdiden

 • betül :

  lütfen yardım bilakis çiş konusunda ne yapmam lazım yorumlarınızı bekliyorum

 • Leyla :

  Benim de 4 yasinda bir oglum var tabiki bizde cocugumuzu her Anne ve babanin sevdigi gibi cok seviyoruz oglum herseye agliyor ve bagirarak konusuyor istedigi olmayinca nsinir yapiyor ve bizi bastiriyor her yerde evde disarda sorun yasiyoruz ne yapacagimizi sasirdik ve bazende kekeliyor aglamasi herseye beni cok uzuyor ne yapmaliyiz acaba kiskanclikmi var bilemiyorum 18 aylik oglan kardesi var ona karsida cok aksi davraniyor evimizde surekli bir gerginlik yasiyoruz lutfen yardim. Simdiden tessekur ederim

 • nuran eroglu :

  benımde 3 bucuk yasında dunya tatlısı bı kızım var ve bu yazılanların hepsı bızdede var ama hersey sabırla hanımlar once bız onları dınlemelıyız emın olun cok faydasını gorcez allah herkese bu duyguyu tattırır ınsallah

 • müşerref :

  merhaba arkadaşlar..
  benimde hayat adında cadalozmu cadaloz bir kızım var. bu yaşadıklarınızın hepsini bende yaşıyorum. bir çoğuda benim çalışan anna olmamdan kaynaklanıyor bence. çünkü akşama kadar kızımla birlikte olamadığım için vicdan azabı duyuyorum akşam belkide herşeyine yetmeye çalışıyorum. bu yaşa kadar babacıyken. şimdi tamamen bana dönük oldu.işten geliyorum onunla biraz ilgilendikten sonra mutfağa geçiriyorum paçamdan hiç ayrılmıyor ev işine çok meraklı ben tezgahta yemek yaparsan sandalye getirip tam dibime koyuyor kavga dövüş yemek yapıyoruz. çenesi hiç durmuyor, e malum bizim kafalarda dolu bir müddet özlemden dolayı sakin geçiyor ama bu gece boyuncaa devam edince çileden çıkarız duruma geliyor. bir zaman çok sakin oluyor söz dinliyor, istediklerimizi harfi harfine yerine getiriyor kimi zamanda ha duvara konuşmuşsun ha hayata. gözünün içine baka baka yapacağından geri kalmıyor. kıskançlık desen daniskası ben ne giydiysem aynısından istiyor mesela bir yere gidiyoruz ben ayakkabı giyip o terlik giydiyse yandık bende terlik giyecekmişim yada oda ayakkabı. kıyafetlerimde anne aynısından bende istiyorum diye yırtıyor ortalığı. anlatıyorum büyük kıyafetleriyle çcouk kıyafetleri aynı olmaz diye dinleyen kim. artık çoğu kıyafetimi giyemez oldum. aynı renkte aynı görüntüde varmı diye buna dikkat ediyorum. kendi kendine konuşma özelliği bizde de çok fazla yazıları okuduktan sonra endişem azaldı. henüz evde bakıcıda bakılıyor ama hayali okula gidiyor gibi davranıyor. çantalar hazırlıyor ders çalışıyor. telefonla öğretmenini arıyor bu arada öğretmenimiz istanbuldanmış nerden uyduruyor nereden duyuyor bilmiyorum biz aydında oturuyoruz ve kızım hiç istanbula gitmiş bile değil.dinleyşncede konuştuğu kelimeler öyle çocukça değil evde olanları anlatıyor öğretmeniyle okulla ilgili konuşuyor mesela geçen gün kermesden bahsedidyor ne satacaksınız öğretmenim diyordu. duyunca şok oldum annecim bu nerden çıktı diyorum. beni her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. kelime haznesi çok genişledi. ben bunu bizim ona sürekli kitab okumamıza ve barbi serisi aldık onu izlemesine bağlıyorum.

  şu anda yaşadıklarımızın bir süreç olduğuna çok sevindim. çünkü bizim için dayanılmaz bir hal almaya başlamıştı.. bütün annelere sevgilerimle…

 • defne :

  Benım oglum tam 4 yas 2 aylık kızım da 2 yas 2 aylık. .Apayrı ıkı kısılıkler. Ben anne olarak sunu anladım kı onlara sadece bakabılırız ıhtıyaclarını giderebiliriz ve belirli cercevede biseyler ogretebiliriz. Gerisi karakterlerinde var. Kardesi olunca cok saldırgandı oglum ama onu mazur gorduk bir yere kadar. Genelde onunla dısarı cıckıp gezmeye calıstık. Ona mecburi abi oldugu icin oduller verdik cunku agabey veya abla olmak sadece fedekarlık demek degıldır bence ayrıcalıklar da olmalı diye dusunduk. Onun omzuna abılık yukunu yuklemedik. İlk 2 yıl zordu fakat simdi cok iyi oynuyorlar. evde hic sıkılmıyorlar. İyi ki varlar :)

 • yonca :

  4 yaşında oğlum var evde emir veren terör estiren ama dışarda kimsyle oynamayan elimi 1 dakika bile bırakmıyan cekingen bir tavır segiliyor eve kimsenin gelmesini istemiyor sadece ben ve babası rahatına cok düşgün ne yapacağımı bilmiyorum hiç sosyal değil

 • Anonim :

  bende çocuğmun anormal oldğunu dşnüyodm yazılanlar sayesinde artık düşünmüyorum 4 yaş dönemi sabır gerekiyo ne kadar hırçın olsalar da bizler sakin davranırsak çocuklarmız da zamanla düzelicek bağırıp çahırmakla ya tersini yada düzelmediğni gördüm bazen ufak cezalar işe yarıyo beterin beteri var halimize şükredelim…..

 • muradiye :

  benim 3,5 yaşında oğlum var! İnanılmaz derecede zeki ve inatcı.
  İnatcı olması beni üzüyor nasıl başa geleceğimi bilmiyorum.

 • muradiye :

  Herşeyi kendi istediği gibi olsun istiyor.Arkadaşları içinde uyum sağlayamıyor.Oyuncak paylaşmayı bilmiyor.Ne kadar müdahele etsekte kendi istediği gibi olsun istiyor. Bu durum karşıdaki çocuğuda üzüyor.

 • nuray :

  benım 4 yaşında oğlum var ama çocukmu terminatörmü belli değil çok hareketli hiç yorulmuyor dur dememi bile duymuyor bende çok sabırsız bır anneyim çabuk sinırlenıyorum ve kızarak bağırarak cevap verıyorum zaman zaman düsunuyorum acaba benım cocuğumda piskolejik sorunmu var dıye cok dikkatsız bıseyler öğretmeye çalışıyorum benı dinlemıyor hep kavga edıyor bagırarak konuşuyor her şeyi kaba kuvvetle halletmek istıyor benım bu durumda ne yapmam lazım cevapları bulamıyorum ama

 • zübeyde :

  selam
  Benim de ikinci kızım 3ay sonra 4 yaşını dolduracak.Çok mutlu bir çocuk,kendi kendine yetiyor anlayacağınız.Ablasıyla da evcilik oynuyor ama daha çok kendi oyununu kuruyor.mandalları,legoları insan yapıyor ve onları konuşturuyor.Eğer aynı odadaysak ben onu duymuyormuşum gibi davranıyorum o da daha çok oyununa bağlanıyor.oyun oynamayı ablasından öğrendiğini düşünüyorum.birine sarıldığımda kısa bir süre sonra herhangi bir neden bulup diğerine de sarılıyorum.2. çocuk gerçekten çok rahatmış ve anneliğin tadına asıl 2.çocuk da varıyor insan.kızlarımı çok seviyorum.yarım gün ayrı kalsam çok özlüyorum.arada sırada bağırdığım da oluyor ama dışarıda çocuklarına bağıran insanların yüz ifadelerini hatırladıkça hemen kendimi sakinleştiriyorum.

 • Zennube :

  Benim de bir kızım var 4 yaşında ay ben çok ama çok üzülüyorum.Galiba benim kızım zeki değil çünkü İngilizce 10′a kadar sayammıyor.Kızlar ne yapmalıyım yardım lütfen

 • çiçek :

  benim 4 yaşında oğlum var fakat konuşmayı tam çözemedi.bizi anlıyor.dediklerimizi yapıyor fakat kendini telafuz edemiyor etsede yarımyamalak kelimelerçıkarıyor.mesela suya füti yada teşekkür ederime ligalli diyor.çok üzülüyorum.yaşıtları gibi kendini anlatsın istiyorum.elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

 • özser :

  merhabalar benimde 4 yaşına yeni girmiş bir kızım var 1 ay önce kreşe başladı sadece arkadaşları olsun iletişim kursun paylaşmayı öğrensin diye fakat kesinlikle kendi yaşıtlarıyla oynamak istemiyor daha doğrusu hiçbir çocukla oynamak istemiyor evede hiçbir arkadaşını istemiyor ama büyüklerle oturup çok güzel vakit geçiriyor ve eğleniyor ne yapmalıyım bilmiyorum lütfen yardımcı olun çıldırmak üzereyim okulunda 24 çocuk birbirleriyle çok güzel oynuyorlar ve oyuncaklarını paylaşıyorlar fakat kızım onları istemiyor faliyetlere ise canı isterse arkadaşlarının katıldığını gördükten sonra katılıyor öğretmeni defalarca gün içerisinde arkadaşlarının arasına girmesi için elinden geleni yaptığını söylüyor ve hayır dediğinden kararlarından asla vazgeçmediğini söylüyor bende bu duruma inanılmaz üzülüyorum ne yapabilirim bu arada parka falan gittiğimizde oradaki çocuklarlada kaynaşmıyor ama birşey dikkatimi çekiyor erkek arkadaşlarının isimlerinden daha çok bahsediyor kızların adını ağzına bile almıyor ne yapmalıyım defalarca anlatmaya çalıştım tamam peki annecim diyor ama yine aynı şey kimseyle oynamıyor of off

 • hülya :

  benim yiğit adında gercekten cok aklıllı oğlum var
  kendisi tam 3.5 yaşında ama hiç yerinde durmuyor anne olmak gercekten cok zor

 • mina :

  5.5 yaşında oglum var tüm sorunları ben de yaşıyorum çok zor ve sabır isteyen bir durum. Sanırım fazla duygusallıgımızı çocuklarımıza yansıtmamak kararlı ve tutarlı olmamaız gerekiyor, çocuklar çok zeki tamamen anne ve babanın duygusallıgını kullanıyorlar onlara yenik düşersek bu geçici durum dedigimiz huyları ömür boyu kalıcı olup kişiliklerine oturacak, evet geçici bir durum ama biz tutumlu ve kararlı oldugumuzu net bir şekilde sürdürürsek…

 • Mustafa :

  Merhaba bizimde 4 yaşında bir kızımız var hemen hemen aynı sorunlar küfür hariç bizdede var.Her gün işten eve geldiğimde her hangi bir konuda anlaşamamış Anne ve Kızıyla karşılaşıyorum.Eşim gerçekten çok zorlanıyor.Allah bütün çocuk sahiplerine özelliklede annelere bol bol sabır versin yükün çoğunu anneler çekiyor toplum bence annelerin elinde yoğruluyor hak ettikleri sevgi ve saygıyı en üst düzeyde vermek gerekiyor.

 • Anonim :

  kızım 4 yaşına yeni girdi. fakat çok inatçı. kızıyorum olmuyo güzel sözle söylüyorum yine olmuyor. yapma dediğimizi mutlaka yapıyor. en büyük isteğim onu bu huyundan vaz geçirmek ama nasıl olacağını bilemiyorum. sabrımda bi yerde taşıyor artık. 2 yaşında da oğlum var onuda hep dövüyor uyarılarm artık sert bir tepkiye döndü. ne yapmam gerektiği hakkında yardım istiyorum şimdiden teşekkürler.mail adresim yaseminbuyuk0@gmail.com

 • yaseminbuyuk0@gmail.com :

  kızım 4 yaşına yeni girdi. fakat çok inatçı. kızıyorum olmuyo güzel sözle söylüyorum yine olmuyor. yapma dediğimizi mutlaka yapıyor. en büyük isteğim onu bu huyundan vaz geçirmek ama nasıl olacağını bilemiyorum. sabrımda bi yerde taşıyor artık. 2 yaşında da oğlum var onuda hep dövüyor uyarılarm artık sert bir tepkiye döndü. ne yapmam gerektiği hakkında yardım istiyorum şimdiden teşekkürler.

 • Aysun :

  cocuk konusunda cok takıntılı ve acelecı olmamak gerektıgını dusunuyorum.burda yazılanlar fıkır verebılır ama kesınlıkle bır kıstas olmamalı sızler ıcın…cunku her cocuk farklıdır ve her cocuk ayrı bır gelısım perıyoduna sahıptır.ayrıca her cocugun sahıp oldugu cevre faktoru en onemlısı genetık faktor bırbırınden farklıdır.o nedenle benım cocugum neden zayıf neden mınyon neden gec yurudu gec konustu dıye sormak hele de ıngılızce ona kadar sayamıyor demek(oncekı yorumların bırınde paylasılmıs)gereksız bır o kadar da komıktır.yalnız 4 yasında bır cocuk annesı olarak cocugunuzu fıse takılı unutmayın televızyon bılgısayar gıbı bıreysel davranıslar yerıne grup oyunlarına yonlendırın bunun ıcınde cocugu aynı yas grubu olan arkadas portfoyunuzu artırın ve mumkunse onlarla sık sık gorusun cunku cocuk ancak kendı yas gruplarıyla oynarken paylasımı yaratıcılıgı kesfedıyor.cocuklarınızla calısyor olsanızda bır arada oldugunuz zamanı verımlı gecırın onları her an sevdıgınızı kulaklarına fısıldayın ve lutfen olumlu yaptıgı ya da kendınce olumlu gordugu her davranısa aferın demeyı unutmayın.cunku onlara gore burusturup top halıne gelırıp kanepenın altına tıktıgı kıyafetlerınız sadece sızın begenızı kazanmak ıcın yaptıgı toplama hareketı yada duvara cızdıgı resım onlar ıcın bır saheser olabılır.sız bu guzel resmı bır daha kı sefere kagıda yapması halınde sergı yapabılecegınızı soylemek gıbı yonlendırıcı sekılde konusup hatta yaptıgı resımlerı buzdolabı vs magnetlerle asarsanız emın olun bır daha duvarı cızmeyecektır yada tesekkur edıp ‘keske bu guzel katladıgın camasırları dolaba dızsek dedıgınız de sıze tepkı vermeyecektır.Unutmayın takdır gormeden elestırıyı hangımız kabul ederız kı??onlar belleklerı daıma ogrenmeye acık yetıskın.yanında ne kadar yaramaz oldugunu bır yakınınızla paylastıgınızda kendınden bahsettıgınızı anlar ve bunu yapmaya devam eder.bunu yapmayın.arsız cocuk ıstemıyorsanız bence yaptıklarına bagırıp cocugu hırpalamayın.ceza tabıkı olacak ama onu sevmedıgınızı dusundurecek dolayısıyla daha saldırgan olmasını saglıycak sekılde olmamalı.eger aglayıp bagırıyorsa goz temasını kesın mumkunse baska bısı ıe ugrasın ya da baska bırıyle hıcbırsey olamamıs gıbı konusun hatta komık gelebılır ama sarkı soyleyın.bakın sustugunu goreceksınız.sonra kucagınıza alın gozlerıne bakarak sadece aglamadan konustugunda onu anlayabıldıgınıze ıkna edın ve konusmasına ızın verın ses tonunuz ve yuz ıfadenız mumkunse sert olmasın.Bılıyorum bu yetıskın kucuk ınsanlarla ugrasmak cok zor ama sız hıc ortaokulda lısede duvarı cızen durup durup kufreden yemek yememek ıcın avazı cıkıncaya bagıran bır cocuk gordunuz mu??sabırlı olmanızı ve bu guzel gecıcı komık hatıralara bu kadar canınızı sıkmamanızı her anı ozumsemenızı tavsıye edıyorum.cocuklarımız gelecegımızdır…

 • s-e-d-a-n-u-r321@hotmail. com :

  3 yaşında bir oglum var ben onunla baş edemiyorum nasıl davranıp sözümü dinlettirebilirim bilmiyorum ya ben onun ne istrse yapıyorum ama nafile her istedigi vermeme yi de denedim ama öle de olmuyoo nasıl davran mam gerekiyo

 • maviş :

  benimde 4yaşında kızım var çok tatlı onu seviyorum sevgi herşeyin ilacidır çocuklara sevgi verirsen karşılığını alırsın

 • gulcan :

  yazılanları okuyunca anladım 2 yasından ıtıparen yas sendromları bıtmıyor benımde kızım 4 yasında ve cok sabırlı oldugumu dusunuyordum ama bazer sabrım tasıyor ceza gercekten cok ıse yarıyo cok sevdıgı seyı vermıyorum izletmiyorum ve anlıyor kabullenıyor 4 yas cocuklarda paylasmak ve arkadaslık kurmak bıraz zor oluyor galıba. benım kızımda bızımleyken cok gırısken ama parkta cocukları gorunce suspus oluyor her yas bıraz daha zorlasıyor galıba

 • ONTU :

  ALİ BEY SORUNUNUZU NE YAZIKKİ ÇOK GEÇ OKUDUM EĞER HALA BU SİTEYE GİRİYORSANIZ BELKİ OKURSUNUZ. 4 YAŞINDA BİR KIZIM VAR HİÇ ABARTMIYORUM 1 SANİYE SUSMUYOR.PEDAGOG DEĞİLİM AMA SİZE ŞÖYLE BİR ÖNERİDE BULUNABİLİRİM.ONUNLA SÜREKLİ KONUŞUN ANLAMSIZ BİLE OLSA.ASLA TV KARŞINDA BIRAKMAYIN.ÇÜNKÜ TV.DA HEP AYNI ŞEYLERİ DİNLİYOR VE BELLİ BİR ZAMAN SONRA DİNLEMİYOR SADECE DUYUYOR.KELİME DAĞARCIĞINI GENİŞLETMEK İÇİN AİLE İÇİNDE HERKESİN ONUNLA KONUŞMASI LAZIM.BİZ KIZIMIZA KARŞIMIZDAKİ BÜYÜK BİR İNSANMIŞ GİBİ DAVRANDIK HEP SOBET ETTİK,FİKRİNİ SORDUK.BU DAVRANIŞIN FAYDASINI ŞİMDİ DAH İYİ GÖREBİLİYORUZ.AMA BAŞKA SORUNLAR VARSA UZMANDAN YARDIM ALMANIZI ÖNERİRİM.SAĞLICAKLA KALIN..

 • BELKIS YILMAZ :

  BENİM DÜNYA TATLISI BİR KIZIM VAR CEMRE………
  HERŞEYİM DÜNYAM HAYATIM ÇOK SEVİYORUM KIZIMI
  ANNELİK BÖYLE BİRŞEY GALİBA
  ÇOK ZOR AMA Bİ O KADAR DA DÜNYANIN EN GÜZEL DUYGUSU
  ÇALIŞAN BİR ANNE OLDUĞUM İÇİN ÇOK ZORLANIYORUM SÜREKLİ İLGİ
  VE SEVGİ BEKLİYOR ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM İNŞALLAH FAYDALI
  OLUYORDUR.ÇOK AKILLI ZEKİ Bİ O KADARDA YARAMAZ

  İYİ Kİ VAR İYİKİ BENİM BİNİK KIZIM ONU ÇOK SEVİYORUM
  ALLAH HERKESE BU DUYGUYU TATTIRSIN
  ESKİDEN KARDEŞİNİN OLMASINI İSTEMİYORDUM FAKAT ŞU AN
  KESİNLİKLE KARDEŞİ OLMALI DİYORUM ONU YALNIZ BIRAKMAK
  KARDEŞLİK DUYGUSUNDAN MAHRUM BIRAKMAK İSTEMİYORUM

  CEMRE ÇOK AKILLI KARDEŞİ İLE KISA ZAMANDA UYUM SAĞLAYACAĞINDAN
  EMİNİM….
  OLUMLU DÜŞÜNELİM ARKADAŞLAR ÇOÇUKLAR ÇOK ÇABUK BÜYÜYOR ONUN İÇİN SABIR SABIR SABIR SABIR………………………………………
  BU ARADA KOCAMI DA ÇOK SEVİYORUM.

 • senem :

  benm 4 yaşın da bi kızım var cok akılı cok zeki ama bazen altına kaka yapıyo hmde hc bi sorunu yok ken bu durmda ne yapmalıyım..:( şimdicen cok teşekkür ederm..

 • caresiz :

  mrhb benim 4 yasinda bir kiizm var cok aksi cok yarmaz bir turlu kavga etmeden oynasamyo birde 4 aylik kardesi var cok kiskaniyo bana diyo beni sevmiyon kardesimi seviyon diyo halbuki onuda cok seviyorum ama sozumu hic dinlemiyo yama dedim seyi tam tersine yapiyo bende cok sinirli bir anneyim kendime hakim olamiyomrum hemen bagirip cagiriyom dayan

 • turgay :

  benim 4 yaşında oglum var burada okuduklarımı kısmen bizde yaşıyoruz. Aslında biraz ıçim rahatladı sanırım her çocuk aynı oglumuzu çok sevıyoruz

 • HALİL SÖZER :

  KIZIM 5 YAŞINA BASICAK FAKAT HALA ALTINA YAPIYOR VE DEVAMLI AĞLIYOR NE ÖNERİRSİNİZ

 • funda :

  care SİZSİNİZ.daha dogmadan herseye nasil davranmali degil….neyi nasil hissettirebilmeliyizki sonuc iyi olsun …dite arastrmalar yaptik esimle.hep psikolojik dunyasini esas alarak davrandik.baslarda anne sutu caginda sicak poaca ekmek koklattik meyve koklattik dis cikma caginda bunlari yutabilcegi lokmalarla sulariyla pureleriyle verdik simdi 3.5yasinda herseyi yiyor seviyor.ona ozel tabak bardak olsun cicili…zevkle yerler.cizgi filmde izliycek tabii tabagina sekilli domates salatalik peynir zeytin yanina cicili bardakta sutu yapin bi kose acin tv sevdigi cizgi filmi ki nasilsa izliyorlar zaten..ayse fatma asla isim kullanmayin kimseyle kiyaslamayin vahsilesirler…benim akilli yavrum her akilli cocuk gibi nasil bitrcek tabagindakileri diye guc verin icndeki isteklerini tetikleyin pompalayin poh pohlayin hayir dedginde peki deyip cok onemsiz birsey olms gibi umursamiyor gozukun asla ye bitr demek bagirmak yok inat baslar savas baslar.agzina lokmayi aldigi an babasiyla isaretlesin alkisi patlatin.bravo offf buyuycek benim oglummm kizimmm akillim cok guclu olcak kemikleri guclu olcak sutunude icti offf kuvvetli ve boyu uzun olcak….surekli takdir aska kiyas olmycak.firsat buldukca tam goz hizasina egilin goz goze gelin gununuzu anlatin…sevinc hatta seviyelice uzuntunuzu anlatin.dinleyince kulagina egilin seni cok seviyorum deyin kendini cocuk degil bireymis hissediyor duygulari algilari cok gelisiyor sorularina asla bos gecmeyin mutlaka mantiklica ve algilayabilecegi cevaplar kesin verin.cnku ileride oda size tahammul gosteriyor her turlu olumlu sekilde donusu oluyor bireye davranir gibi sabirla davranmak.kizdiginiz tahammul edemediginiz herseye…bak yavrucum boyle olmamali cnku uzuluyorum…soyle yapmamaliyiz cnku akilli cocuklari herkes sever onlar herseyi basarir….sunu soyle yapmayalim cnku diye baslayan sozleri asla bosa cikarmiyorlar hafizalarina adeta kaziyorlar.mutfakta ortalik karistrmaya basladigi an verin eline iki plastik kepce kase canak hadi sende yap deyin bakun gorun bi yandanda bakmasaniz bile aman aman o ne yemegi ne guzel oyle …sorun ne pisiriyor dusundurmus olursunyz hayal dunyasi genisler ifade etme gucu kazanir hemde isleriniz kolayca biter. kaldir knu gotur bunu…degil kaldirirsan yarin yine alcaksin ama dagitrsan sana ceza yarin olmazzzz gibi tavir yetrli.sakin ve yumysakkk.hayir kelimesi asla kullanilmayacak sebepli nedenleri goz hizasina inip soyleyin.tepeden bakarak olursa ancak otorite olursunyz goz hizasinda insana insan muamelesiyle onun gelecegine kendine guvenli bir birey tohumu ekmis olursunuz.zaten otorite anne baba ama bu beyinde yurekte olmali. dayatmayla dgl.insani yaklasim zaten sizi onun gozunde otomatikman otorite kilacaktr.boyle yakladilan cocugun ozguveni artip psikolojik dunyasi huzurlu hatta yasinin gerektrdigi olumsuzluklar dahi yasanmadan tum donemler saglikli atlatilcaktr.bn cocuguma altini kirletme kaka yapma ddm dozu artti is inada bndi.biraz aradtrma yaptim geldim…indim goz seviyesine sarildim yavrum camasirlarimiz kotu kokar kimse sevmez bizi kimse ne guzel ne tatli demez bize arkadaslar kotu kokuyorsun diye kacar.bezde alamayiz paramiz gider biz paramizla sana yeni odul alcz yeni kalemler defterler…. gibi nedenler soyleyin.neden aciklanan her cocuk kesinnn kulak veriyor sonrasi cok olumlu olur bu tavrin.tuvalete cis yapinca sag sol batsada asla ses etneyin bir iku uc vatsin hiic ses etmeyin cis yaptigi an alkus….takdir bravo…gorun sonrasini….sonrasimi…herkesin parmak isirdigi masalllah lara bogdugu aman alllahim boyle cocuk olamaz dedigi bir yavrum var.herseyi idrak ediyor anliyor bazen ufacik birseye uff desem akil sagligimdan supheye dusup uzuluyorum.canim annnem uzulme diye karsima dikiliyor ve kulagima egilip banaSENİ SEVİYORUM …diyor

 • funda :

  yavrularimizi arada odullendiricez ama surekli takdir goren onore edilen cocuk ….odul degil takdir kazanmak icin cabaliyor .cnku ilerde kimseler odul vermycek tavrina …ama mutlaka takdir edilecek onemli olan gunu kurtarmak dgl yarina hazirlamaksa!.surekli azar isyan bagirti daha kotuye neden olur uzman yardimi ister ama takdirden asla zarar gelmez bu caglardaki cocuga en guzel en gerekli tavirdir.onemsediginizi sadece dinleyerek onore ve takdir ederek giz goze izahlarda bulunup paylasimlar anlatimlar yaparak ona anlatabilir hissettirebilir ve yasatablrsnz. bunu yasayan cocuk asla cabalari bosa cikarmiyor…sabir sabir.sonra yere yatir op op isir.canlarimzin parcalari.

 • özügül :

  öncelıkle allahım tum anneelere peygamber sabrı versın benımde 4 yasında 1 oğlum cok yaramaz bana mısafır geldığı zaman huysuzluk yapıyo mısafırlere ben mısafırlığe gıtcem zaman ordada huysuzluk yapıyo ınsanlara evde yapma dedığım seylerı ınadına yapıyo hep ıstedığı olsun ıstıyor aksı taktırde bağarark ağlıyo 1 yasında bı oğlum da var kardesı onunla bazen oynuyolar bazende bıseyı paylasamıyolar buyuk olum laf dınlemıyo dınletemıyorum kardesını hep ağlatıyo bıseyını paylasmıyoo çok ınat bı oğlum var gercekten cocuk buyutmek cok zor herkeze tum annelere allahım sabır versın guc versın.bende carasızım ne yapacağımı bılmıyorum.

 • gülnane :

  oğlum 4 yaşında yeni bi kardeşi olacağı için onunla pek ilgilenmediğimizi hissdiyor sürekli ilgi çekiçi hareketlerle ilgimizi kazanmak istiyor halbuki bizim onu daha çok sevdiğimizi bilmiyor ne yapmam gerek değerli arkadşlar sizlerinde yardımı olursa sevinirim

 • sibel :

  Kizim 4 yasinda 13 kilo hic bisey yemiyor napabilirim.

 • BİRİCİK :

  BENİM OĞLUM 3,5 YAŞINDA.BU SENE ANAOKULUNA GİDİYOR.ÖĞRETMENİ ÇOK MENNUN.AKILLI,KURALLARA UYAN, ARKADAŞLARIYLA İLİŞKİSİ İYİ BİR ÇOCUKMUŞ.ÖĞRETMENİNİN YAPTIĞI ESPRİLERİ ÖNCE O ANLAYIP GÜLÜYORMUŞ.AKRANLARINDAN ÖNDEYMİŞ.SALDIRGAN VE İNATÇI DEĞİL.İÇ HUZURU OLAN BİR ÇOCUK .ONU YETİŞTİRİRKEN PROF.DR.SABİHA PAKTUNA KESKİN ‘İN TAVSİYELERİNİ UYGULAMAYA ÇALIŞIYORUM.KİTAPLARININ HEPSİNİ DEFALARCA OKUYORUM.İNTERNETTEKİ VİDEOLARINI SÜREKLİ İZLİYORUM.SİZLEREDE TAVSİYE EDEBİLİRİM

 • berra :

  benim 4 yaşında kızım var evde idare ediyoruz fakat yapmıycam söz anne istemiycem anne vb sözleri veren kızım dışarı çıkınca herşey bitiyor sözlerini unutuyor bambaşka oluyor ben ne yapıcam

 • tuğba :

  Slm arkadaşlar benimde 4 yaşında bir kızım var tüm yorumları okudum ve bende aynı şeyi fark ettim demekki sadece bizim cocuğumuza özgü davranışlar deyilmiş herkesde bu tür davranışlar olabiliyormuş bu yüzden kızımın davranışlarını yazmıyorum cözümde bence kesin olarak yok ama biz ebeveynler onların davranışlarına göre deyişmeliyiz bunu fark ediyorum. Bilincli davranmak cook önemli sabır ve sevgiyle cözülmeyecek mesele yook cocuklar cook enerjık biz onlara yetemiyor ve yetişemiyoruz ve yoruluyoruz bu yüzden onlarda ilgi cekmek için herşeyi deniyorlar yani olay bizde bitiyor. Bence Anne-Baba aynı davranmalı ve cook büyük bir sorun olmadığı sürece onların ilgilerini dağıtarak davranışlarının aşırı üstüne gitmemeden sabırla ve sevgiyle onlara destek olmamız lazım cünkü onlar kücük caresiz ve yanlız hissederler kendilerini bu cook doğal. Benimde bir sorum olacak benim kızımda 3 aydır herşeyi ağzına alır oldu heyşeyi yalamak istiyor kemiriyor buda beni düşündürüyor ben bazen görmezden geliyorum bazende neden öyle davranmamamı gerektiğini anlatıyorum ama devam ediyor bu konuda tecrübesi olan varsa bilgilerinizi aktarmanızı rica ediyorum şimdiden teşekkür ederim

 • semiha :

  Merhaba yanıtlarsanız sevinirim oğlum 4yaşında ama yaşıtları gibi değil pisikoloğa gidiyoruz sadece bir şey istediği zaman konuşuyo net konuşamıyor hala altı bezleniyor doktor 9aylık bir gelişim geriliği var dedi bunu nasıl aşarız

 • Manzure :

  Mrb.Benim de biricik oglusum var dunya tatlisi,cok soru soruyor ,herseye cabuk sinirleniyor,ama ben onunle nasil anlasacagimi ogrendim hep iyi dile hep oyunle anlatiyorum ona,cok cok cok seviyorum ben oglumu Allah cocuklaarimiza saglik versin!

 • nihat :

  benimde 4 yaşında kızım var.ama gerçekten çok konuşuyor.ama çok şükür konuşuyor.ya öyle olmasaydı

 • nisan7273@hotmail.com :

  kız yegenim 3,5 yaşında toplama yapıyo ne öğretirsen hemen öğreniyo 2 yaşında ingilizce kelimeler söylüyodu çok mantıklı akıllı ama çok aksi arkadaşlarını dövüyo herkesle uyum sağlayamıyo akıllı durup dururken birden elinde ne varsa döküyo yanındakini sıkıyo saçını yoluyo. yatıtlarını bebek onlar diyo büyükleride elinde oynatıyo ne yapmak lazım

 • demet :

  4 yasinda bi oglum var bizim tek sorunumuz surekli aglamasi ve huysuzluk yapiyo herseyini paylasmiyo paylasiyo ama kendisi isterse istemezse ortaligi toz duman ediyo saatlercede aglasada susmuyo ne yapacagimi bilmiyorum

 • Emine :

  Arkadaşlar benimde 4 yaşında bir oğlum var ve çok şükür beni çok zorlamama sebebinin evdeki sakin ortam olduğunu düşünüyorum elbetteki çıldırdığı beni sınava tuttuğu çok oldu inanın geç kalmış sayılamazsınız her ne yaşarsanız yaşayın tutarlı olun yan çizmeyin geri adım atmayın ceza sistemi elbette uygulayın buna en sevdiği oyuncağı veya yiyeceği bir gün mahrumiyetle başlayın benim nacizane tavsiyem.. Çok konuşun, dinleyinki oda sizi dinlesin allah kolaylık versin hepimize.

 • Meliha :

  Benim 4 yasinda oglum var konusamiyo neyapmaliyim??

 • YUNUS :

  BENIM DÖRT YARIN DA OGLUM VAR HER ŞEYI BILIR KERATA

 • canan :

  2cocuk annesiyim biri 7 diger oglum 4 yasinda onlari dunyalara degismem kucuk oglum arkadaslarindan daha kisa yardim edin lutfen

 • derya :

  Merhabalar benimde dunya tatlisi bit kizim var dort yasinda.tabir yerindeyse etegimden ayrilmiyor.parkta bile yasitlariyla oynarken bile bu oyunlara benimde dahil olmami istiyor eger oynamayi rededersem oda oynamiyor.arkadaslarindan yada yaptigi bi isten caabuk sikiliyor.eskiden anane teyze gibi yakinlara gidip gun icinde lalirken simdi beni birakip babasiyla bile markete bile fitmiyor.ev icinde uyumlu asiri konusan be yapma dedigim tum direktifleri ciddiye aalip yapmayan bi cocuk.ama disarda cekingen heleki ozel bi ilgi gormesse hep yapisik bans.neyapmaliyim lutfen cevap yazin.

 • sevgi :

  benimde 4 yaşında bir kızım var ve çok zeki olduğunu düşünüyorum ve onu çook seviyorum

 • sevgi :

  benimde 4 yaşında bi kızım var yaşının küçük olmasına rağmen beni benden daha iyi tanıyor. benim üzgün olmama asla dayanamaz.kızımı çok seviyorum

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir. Yorum yapmak için isterseniz Facebook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir, yorumunuzu paylaşabilirsiniz...