Çocukta Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Çocukta Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Bebeklerin doğuştan itibaren beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için emme refleksi göstermesi doğal bir olaydır. Bu olay doğumdan itibaren başlar ve çocukların çoğunda gözlenir. Parmak emme, normal çocuklarda 3–4 yaşlarına kadar görülen bir olaydır. Bebeklerin çoğu başparmaklarını emer. Normal olarak görülen bu parmak emme davranışının olumsuz bir etkisi vardır. Çocuğun diş yapısının şekillenmesinde olumsuz bir etki gösterir. Ancak bu durum süt dişlerinin dökülmesiyle ortadan kaybolur. Asıl dişlerin büyümesinde şekil bozukluğu etkili olmaz. O yüzden korkmaya gerek yoktur.

Çocukta Parmak Emme Alışkanlığı

Annelerin çoğu çocukta parmak emmenin kaynağının açlık olduğunu düşünürler. Oysaki bu davranış açlıktan daha çok %50’den %87 ye varan bir oranla yaygın bir davranış olarak gözlenir. Çocuk 1 yaşındayken mutlaka parmağını emer. Üstelik bu olay çocukların çoğunda gözlenir. Ayrıca çocuğun parmak emmesinin diğer nedeni de uykusu geldiğinde parmağını ağzına götürmesidir. Anne ve babalar çocuklarının parmak emmesinden dolayı çene kemikleri ve dişleri üzerinde kötü etkilerini düşünüp endişeye kapılırlar. Ancak endişeye kapılmaya hiç gerek yoktur.

Çocukta Parmak Emmenin Nedenleri Nelerdir?

Çocuğun bu alışkanlığının nedenini psikolojik bir probleme bağlanmamalıdır. Çocuğun bu davranışı yaptığı bazı dönemler ve nedenler vardır. Bunlar;

Çocuk diş çıkarırken,

Çocuk uykuya dalarken,

Yeni bir kardeşin olması bu alışkanlığı yapmasına neden olabilir.

Bazen çocuklar zorlukla karşılaştıklarında utanma ve sıkılma belirtisi olarak parmaklarını emme hareketini gösterirler.

Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Anne ve baba çocuğu bu alışkanlıktan vazgeçirmek için çok çaba gösterir. Ancak çocuk da aksine direnmek için çaba gösterir. Parmak emmenin çocukta 4 yaşına doğru kaybolması gerekir. Ama 5 yaşına kadar çocuğun parmağını emmesi normaldir ve bir zararı yoktur. Eğer bu davranış beş yaşından sonra hala bitmemiş ve okul çağında da devam ediyorsa o zaman bir sorun var demektir. Bunun için hemen tedbir alınması gerekir. Çocuk bu davranışı artık alışkanlık haline getirmiştir. Bunun karşısında sakin olmak, telaşa kapılmayıp sabırlı bir şekilde bu davranışıyla ilgilenmelisiniz. Daha da önemlisi eğer okul döneminde bu davranış yapılıyor ise ilk olarak çocukla konuşulmalıdır. Bu davranışının güzel bir davranış olmadığını ve diğer arkadaşlarının hoşuna gitmeyeceğini anlatarak bu davranıştan vazgeçirilmelidir.

Çocuğun ilk dişleri çıkmaya başladığında damakları kaşınacağından parmağını sürekli ağzına götürebilir. Bu durumda yumuşak bir oyuncak (dişlik vb.) çocuğa verilerek ağzına alınması sağlanabilir. Çocuğun bu davranışının altında ki bir diğer nedende yeni bir kardeşin olmasıdır. Yeni gelen kardeş sebebiyle çocuk bu davranışı göstermeye başlamış ise çocuklar arasında eşit sevgi sağlayıp, çocukla konuşarak kendisinin ayrı bir yeri olduğunun ve kendisini çok sevdiklerini çocuğa anlatmalısınız. Çocuğun bu hareketten vazgeçmesi için baskıcı davranmayın. Ona ceza vermeyin ve bağırmayın. Bu hareketler vazgeçireceğine daha da çok artmasına neden olur. Eğer çocuk oyun oynamıyor ve boş zamanında yapacak bir faaliyet bulamıyorsa, bu davranışı kesinlikle gösterecektir. Bu nedenle çocukla oyun oynayın, ona oyun oynayacağı oyuncaklar alın. Sonra da oyun oynaması için onu yönlendirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

44 yorum

 1. benim çocuğum 2.5 yaşında .orta ve yüzük parmağının ikisini birden emiyor.ilk 6 ay baş parmağını emdi.orta parmağında şekil bozukluğu oluyor.nasıl bırakacak.

 2. 5 yaşa kadar endişelemeye gerek yok ,ama parmağında şekil bozukluğu oluyor.bir çok doktorla görüştüm,en son psikoloğa sordum.sonuç alamadım.ne yapmalıyım?

 3. benim kızım 10 yaşında hala parmak emiyo ve oglum 3 yaşında sürekli benim söylediklerimin tersini yapıyo ve çok bağırıyo ne yapmam gerek

 4. Benim kızım 2,5 yaşına kadar emdi.Tırnagına acı oje gibi sürülen ilaçtan sürdüm işe yaramadı,yara bandı yapıştırdım olmadı.
  Sonra bir gün eczaneden ilaç alırken muhabbet sırasında eczacının tavsiyesi üzerine DAUM-EXOL adında bir solüsyon aldım.Oje gibi tırnaklara sürülüyor ,üfleyince hemen kuruyor.Zaten kuruyunca daha etkiliymiş.Günde iki kere sürdüm eger istemezse uyuyunca sürün bir kere üfleyince hemen kuruyor ve etkisi uzun süre devam ediyor.Tadı acı değil ekşi rahatsız edici sanırım bu yüzden emmeyi bırakıyor.
  Kızım 3 günde bıraktı.Ama ben her ihtimale karşı 3 hafta ara sıra sürdüm.Kesinlikle tavsiye ederim sadece parmak emenler için degil tırnal yeme alışkanlıklarınada kullanılıyormuş
  ( Daum-exol ) Dentinox firması çıkarıyormuş

 5. benm kızımda mayıs ta 3 yasına gırecek baş parmagını emıyor dıger elıylede yanında kım varsa onun sacıyla oynuyor bende bılmıyorum nasıl bıraktırcağımı ama sadece uykusu geldığı zaman yapıyor ne ypmalıyım bende bılmıyorum

 6. benim 22aylık bir kızım var sağelinin başparmağını emiyor .ne yaptıysam vazgeçiremedim.çok korkuyorum ne yapmam gerektiğni düşünüyorum ama yok gibi geliyor

 7. benım kızım suanda 8 yasında ama bırturlu parmaktan vaz gecmıyor ne yapmalıyım

 8. Oğlum 20 yaşında mayıs 26 2011 de asker olacak,ancak bebekliğinden beri parmak emmekte,korktuğumuz askerde sıkıntı yaşar,1-2 gün içerisinde parmak emmesini ve bırakmasını nasıl sağlarız,askere gdecek diye bu telaşı yaşıyoruz,elbette çok geç olduğunun farkındayım,oğlumun kendisinin faredip bırakmasına fırsat verdik ama olmadı,yardımınız için şididen çok teşekkürler.e:posta adresim. ercanmeteemlak@hotmail.com

 9. oğlum 5 yaşında bebekken uykusu gelince parmağını emiyordu şimdi ise sürekli nasın bıraktırırım

 10. benim 2 kizimda emiyo. ins ilerde brakirlar. cunku ilerde iştah kapanmasina yol acabilir

 11. benim kızımda baş parmağını doğumdan itibaren 2 yaşına kadar emdi.eczaneden acı oje aldım tırnağına sürdüm artık bıraktı emmiyor

 12. benim kızım on yaşında ve hayla bırakmıyor çok üzülüyorum nasıl bıraktıracam

 13. Bende parmak emiyordum hatta nasıl bırakacağımı araştırıyordum acı oje felan hepsini denedim ama hiçbiri işe yaramadı, bırakamayacağımı düşünüyordum bir gün ben parmak emmicem dedim ve o gün hiç parmak emmedim zaten ilk günü atlattıktan sonra 2. 3. gün felan zorluk çekmiyorsun bence insan kafasında biten bir olay bırakamacağım dediğimiz zaman bırakamıyoruz ama ben kendimi sıktım ve allaha çok şükür bıraktım ;))

 14. benim kızım 4 yaşında hala parmak emiyo ne yaptıysak vazgeçiremedik. yardımcı olurmusunuz.

 15. Merhaba ben 15 yaşındayım lise 2.sınıf öğrencisiyim. Sol işaret parmağımı çocukluğumdn beri emiyorum. Acaba bu huyu nasıl terk ederim?

 16. Merhabalar benim kizim 3 yasina kadar cok yogun bir sekilde parmagini emiyordu. Istahsizlik ve dis yapisinda bozulma baslamisti. Parmagina yesil aci biber surerek bu sorundan bir haftada kurtulduk.

 17. merhabalar benim kızım 2 yaşında sürekli parmak emiyor diş ve damak bozuklugu olmasından korkuyorum ne yapmalıyım

 18. beni çocuğum 13 yaşında hala parmağını emiyor ne yapmalıyım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemap