Anasayfa » Bebek ve Çocuk Sağlığı, Çocuk Bakımı, Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Uyku: Çocuklar İçin İdeal Uyku Saatleri

Çocuklarda uyku, onların gelişimleri için çok önemlidir. Yaşa göre farklı sürelerde uyumları gerekir çocukların. Yeterli kadar çocuğunuzun uyuyup uyumadığını merak mı ediyorsunuz? Bu yazımızda 2 yaş-5 yaş arası ideal uyku sürelerinden bahsedeğiz. Hem gündüz uykusu için, hem de gece uykusu için ideal saatler bu yazımızda:

Çocuklarda ideal uyku kaç saattir diye merak edenler için bilgi vermeye çalışacağız.Çocuğun yaşına göre ideal uyku süresi değişiklik göstermektedir.

Çocuklarda Uyku: Çocuklar için ideal Uyku Saatleri


2 yaşında bir çocuk için 10–12 saat gece uykusu 1–2 saat gündüz uykusu

3 yaşında bir çocuk için 10–12 saat gece uykusu 1–2 saat gündüz uykusu

4 yaşında bir çocuk için 10–12 saat gece uykusu 0–2 saat gündüz uykusu

5 yaşında bir çocuk için 10–12 saat gece uykusu 0–2 saat gündüz uykusu yeterli olacaktır. Akşam daha uzun uyuyan 2–3 yaş çocukları gündüz uykusuna ihtiyaç duymayabilirler. 4 ve 5 yaşlarındaki çocuklar da artık gündüz uykusuna ihtiyaç duymuyordur.

Çocuklarda düzenli uyku hafızayı güçlendiriyor ve depresyon riskini de azaltıyor. Bunun yanı sıra uyku büyümeyi hızlandırır. Yetersiz uyuyan çocuklarda büyüme yavaşlar.

Çocuklarda uyku hakkındaki tüm yazılarımız için yandaki resme tıklayınız:next prev
etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,
,cocuklarda uyku saatleri (75),bebeklerde uyku saatleri (58),çocuklarda uyku saati (50),uyku saatleri (37),çocukların uyku saatleri (29)
9 Mart 2010 5.580 okunma yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir. Yorum yapmak için isterseniz Facebook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir, yorumunuzu paylaşabilirsiniz...