Çocuklarda Havale Geçirmek: Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapılır?

Çocuklarda Havale Geçirmek: Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapılır?Bu yazımızda çocuklarda havale geçirme konusunu anlatmaya çalışacağız. Çocukların ateşlenmesi ve hasta olması sıkça görülen bir durumdur. Her çocukta ateşlenme görülür. Ancak bazı çocuklar havale nöbeti geçrirken bazıları geçirmez. Yüksek ateş bazı çocuklarda havale yapabilir. Çocuk ateşli ya da ateşsiz havale geçirebilir.

Havale Nedir? Havale Ne Demek?

Tıp dilinde, çocuktaki ateş sırasında ortaya çıkan nöbetlere havale ( FEBRİL KONVÜLSİYON) denir. Havale 6 aylık bebekler ile 5 yaş arası çocuklarda görülen, bir hastalıktır.  5 yaşından sonra geçirilen nöbetler, sara (epilepsi) nöbeti kabul edilir. Havale nöbetleri en sık 18 – 22 ay arasında ortaya çıkar. Havale erkek çocuklarda kızlardan daha fazla görülür.

Havalenin Nedenleri Nelerdir?

Aslında havalenin sebepleri halen tam olarak açıklık kazanmamıştır. Her çocuk ateşlendiği halde bazı çocuklar nöbet geçirirken, diğer çocukların neden havale geçirmediği tam olarak bilinemektedir. Genelde ateşli havale çocukta genetik yatkınlık varsa ortaya çıkmaktadır.

Ateşlenme ve Havale

Aniden ateşlenme ve yüksek ateş çoğu anne ve babayı korkutmaktadır. Çocuğun belirli bir nedenden dolayı ateşlenmesi korkulacak bir durum değildir. Çünkü çocuk ateş sayesinde enfeksiyonlara karşı savaşıyor ve bağışıklık kazanıyordur. Fakat çok yüksek ateş havaleye neden olabileceğinden dikkatli olmak gerekir.

38 derecenin üzerinde olan ateşler yüksek ateş olarak kabul edilir. Ateşlenmenin birçok nedeni olabilir. Geçirilen bir hastalık, bebeklerin diş çıkarması, devamlı hazımsızlık, bağırsak sorunları ya da kemik hastalıklarından dolayı kaynaklanabilir. Yani ateş tek başına bir hastalık olarak kabul edilemez. Fakat ateşli havalenin birkaç nedeni vardır. Enfeksiyona bağlı havale, ailede havalenin geçirilmiş olması ya da menenjite bağlı havale çocuğun ateşli havale geçirmesine neden olabilir. Ailede daha önceden havalenin geçirilmiş olması çocuğun havale geçirme oranını yükseltir. Bazense enfeksiyona bağlı havale görülebilir. Bu bebeklik döneminden itibaren başlayabilir ve 5 yaşına kadar devam edebilir. Yani bebeklikten 5 yaşına kadar olan sürede enfeksiyona bağlı havale görülebilir. Havale geçirildiğinde vücut kasları ani olarak kasılmaya başlar. Çocuklarda ise kol ve bacaklar kasılır.

Yüksek Ateşe Dikkat

Bazı hastalıklar ateş yapmaz iken, bazı hastalılar ateş yapabilir. 39–40 dereceyi bulan ateşlenmelerde hemen doktora gidilmelidir. Çünkü ateşli havale geçirme riski yüksektir. Genelde çocukların ateşlenme nedeni enfeksiyonlardır. Bazı hastalıklar ateş yapmayabilir. Bu durumda ateşsiz havale geçirmesi söz konusudur. Özellikle bebeklerde anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır. Normalin üstünde ölçülen bir vücut ısısı varsa hemen doktora gidilmelidir. Çocuklarda çocuğun durumuna ve ateş derecesine bakılmalıdır. Eğer çocuk oynuyor, uyanık kalabiliyor ve düzeni uyuyorsa, yemek yiyebiliyor ve aktif ise korkulacak bir durum yoktur. Ancak bunların tam tersi bir durumda ise; sürekli huzursuz, uyuyamama sorunu varsa, yemek yiyemiyor ve yüksek ateş devam ediyorsa bir doktora gidilmelidir.Havale Belirtileri Nelerdir?

Havale geçiren çocuğun rengi aniden sararır. Çocuk bilincini kaybeder. Çocuk kendini kasar, tek bir noktaya bakar.  Solunum güçleşir, dişleri kenetlenir ve altını ıslatabilir. Bu bir süre devam eder. Genelde 1–2 dakika sürebilir. Birkaç dakika sonra kriz biter. Kriz bitince çocuk sesli olarak nefes alır, gevşer. Havale geçtikten sonra uykuya dalar..

Dikkat: Çoğu zaman kriz kısa sürdüğü ve belirtileri basit olduğu için çocuğun havale geçirdiği anlaşılamamaktadır. Çocukta hafif bir sertleşme, biraz sarsılma, kasılma, güçsüz kalarak yere düşme ve çok kısa bir süre bilinçsiz kalma şeklinde havale kendini belli eder. Ateşli havaleyi anlamak için çocuğun bilincinin yerinde olup olmadığına bakmak lazımdır. Gözlerin devreilmesi, bilinçsizliğe işaret ettiği için, gözleri incelenmelidir.

Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocuğunuzun havale geçirdiği anda siz sakin ve soğukkanlı olmalısınız. Paniğe kapılmadan müdahale etmelisiniz. Havale geçiren çocuk sizi ürtertebilir, ama siz gereken müdaheleleri yaparsanız çok fazla tehlikeli değildir.

Ateşli havalelerin çoğu tehlikesizdir. Özellikle  dikkat edilmesi gereken menenjite bağlı havaleler tehlikelidir, çünkü beyinde hasar bırakabilirler.

Havale Geçiren Çocuğun Ateşini Düşürün

Havale geçiren çocuğun üstü açılmalıdır. Çocuk havale geçirdiği anda çocuğu sıkacak elbiseler çıkarılmalıdır. Çocuğu hemen soymalısınız.

Ateşi 38’in üzerindeyse doktorunuzun önerdiği miktarda , doktorunuzun tavsiye ettiği “parasetamol” şurubu içirin. Eğer çocuğunuz şurubu içemiyorsa fitil de kullanabilirsiniz. Ateş düşerken terleme ile bol miktarda sıvı kaybı oluşacağı için sık sık su vermeyi ihmal etmeyin. Islak iç çamaşırlarını değiştirin.

Ateş 39.5’in üzerindeyse yukardakilere ek olarak çocuğunuzu tamamen soyun, yatağına bir havlu serin, üzerine yatırın. Islak bir sünger ya da bezle alın, boyun, koltuk altları, bacak araları ve büklüm yerlerini sık sık silin. Bu iş için buzlu, kolonyalı, sirkeli değil sadece ılık su kullanın.

Ardından ağzında her hangi bir besin maddesi varsa çıkarılmalı ve başını yana doğru çevirmelisiniz. Etrafında kırılacak ve yaralanmaya neden olabilecek eşyalar kaldırılmalıdır.

Ardından çocuk hemen bir doktora götürülmelidir. Aksi durumda çocukta kalıcı hasarlar görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

38 yorum

 1. bende küçükken havale geçirmişim bikaç kez….hatırlamıyorum ama çok şiddetli olduğunu anlatmıştı ailem!!insan ister istemez panik olur herhalde

 2. bende küçükken havale geçirmişim ve bu yüzden şimdi çok zayıfım ve zor kilo alabiliyorum

 3. Havale geçiren çocuklara Allah yardım etsin Bizim bir komşumuzun çocuğu 10 yıl önce şiddetli bir havale geçirdi çocuk felç oldu şuan çocuk 10 yaşında annesi ona küçük bir bebek gibi bakıyor allah yardımcısı olsun çocuğu gördüğüm zaman içim parçalanıyor lütfen eğer çocuğunuz varsa sizde lütfen yüksek ateşe çok dikkat edin.

 4. Benım kızım ıkı defa gecırdı her ıkısındede cok korktuk havale bıttıkten sonra durumu normale donse dahı kalıcı bır hasar olabılırmı olabılırse nasıl anlasılır ve tekrar havale gecırmemesı ıcın nasıl tedbır almak gerekır bunlarla ılgılı bılgı verebılırsenız cok memnun olurum

 5. çocugum menenjit geçirdi 04 yaşında şu an kulagının tekine sagır olmuş diyor doktor dikkat edin obir kulagıda kaybede bilirsiniz dedi bunun tedavisi yokmudur

 6. Bügün sabah 7.00 civarında oğlum havale geirdi aşırı bir şekilde sarsılma renginin sarılamsı gürüldu çok korktuk tedirgin olduk ilk defa böyle birşeye şaitlik etik hemen onu hastaneye a,cil bir şek,ilde gürüürken kustu sarsılması durdu hastanede takılan serom sonucu durumu iyi gdiiyor ateşi 36 tahilil sonunlarında temiz denildi ama içimiz rahat dğeil bilgi veirirseniz seviniriz Rabbim tüm hastarımıza çocuklarımıza Şifa verisn Ami,n

 7. kızım birden havale geçirdi ALLAHtan hastnede oldu neden olduğunu anlamadık balgmlı öksürük ve ateş şeklinde hastaneye başvurduk ALLAH kimseye yaşatmasın

 8. hocam bnim çoçuk erkek 1,5 yaşnda ve 3 yaş grdi yine havele gecirdi izzet baysal ünüversite hastanesnde 1 gün yattı çıktı .kafadan filim çektiler ve egte yaptılar 1 sonra çıkarttılar ve yeşil recete yazdılar 2 mlg vereceksnz dediler hpn bitanesi 5 mlg mış havele gecirdgde su döktük doru bişeymi dilini cektik dogru yaptgmz kasılmalar oluyor.cevap verirsenin hoçam sevinirim corrku-26 @hotmail.com

 9. yegenım bugun havale gecırdıgı allahım kucucuk daha 1 yasında gozlerı byere baktı kaldı vucudu kasıldı allahtn hastane yakındı 5 dkıkada goturdk orda ılk mudahleyı yaptılr ordn bska bı hastaneye sevk ettıler ya o kadr korktumkı allh kımseye yasatmasn dusunyrum ya uykuda olsaydı bunu anlayamayızda ve kalıcı hasarlar bırakabılr bı cocukta cok dıkatlı olunmalı ama ne kr dıkkatlı olsakta elımızden bellı bıseyler gelıyo aılemden duydum tanıdgımız bırının cocogu havale gecırms ve gozlerı kör olms allhm ne kadar fecı bı durum cocukların ateslerı cok dıkkatlı bakılmlı basıt bısey dıyıp gecılmemelı mutlaka ve mutlaka ustune dusulmelı ben bugn yegenımı gordumya perısan oldm ınanın hastnye nasl goturdm bılmyrm neysekı allahıma sukurler olsn suan ıyı ısnallhda tekrrlamz suan hastaneden geldm ve geldgm gbı arastrdm ne kdr kotu hmde ne kdr ınsan basına gelınce anlıyo nyse kafa sısırdm galıba ama ıcımdekılerı doktum

 10. oan dünyam başıma yıkıldı onu kaybetme korkusu dünyada hiç birşeyden önemlideğildi allah kimseye bunu yaşatmasın hala daha korkuyorum oğlum ya gene olursa diye ama şuan allaha şükürler olsun gayet sağlıklı

 11. tüm deneyimsiz annelere sesleniyorum insan cahil oluyor özellikle ilk çocukta ama gerçekten dikkali olmak gerekiyor ateş deyip geçmeyin o an geceyse ateş düştü deyip uyumyın aniden yükselebiliyor eşinizle saatleşip nöbet tutun çünkü ileride ben niye bunu dikkate almadım diye kendinizi suçlarsınız bizim onlardan değerli neyimiz var hayatımın anlamı tek yaşama sebebim bitanecik oğlum onu çok seviyorum allah herkesin yavrusunu korusun benimkinide başımdan eksik etmesin.

 12. Hepinize çok geçmiş olsun arkadaşlar.Allah bida yaşatmasın.Bende bir babayım.Dokuz aylık oğlumunun ateşi yüksek 37.5 38,2 arasında gidip geliyo.Sabah doktora götürdüm grip tonsilit tanısı koydu bir kaç ilaç verdi.Eve gelip havale hakkındaki yazıları okuyunca huzurum kaçtı.Bu gece sabaha kadar uyanığım sizin anlayacağınız takip edecem ateşini.Allah kimseyi evladının canıyla sağlığıyla sınamasın.

 13. batucum yeğenine çok üzüldüm sizleri çok iyi anlıyorum aynı şeyleri birebir bende yaşadım çok geçmiş olsun inşallah bidaha böyle bişey yaşamazsınız

 14. kızım 8 aylıkken havale geçirdi.çok korkuttu bizi hastanede başında ağladım iki gün boyunca allahıma şükürler olsunki iyileşti.kızımdan başka hiçbirşeyim yok ne evim ne arabam nede malım mülküm hiçbiri degerli degil onun kadar.tüm annelere sesleniyorum lütfen ama lütfen çocuklarımız bizim en degerli varlıklarımız onlara çook iyi bakalım başına gelmeyen bilemez bu üzüntüyü mevlam kimseyede vermesin

 15. 4yaşında bir torunum var allah ona sağlık versin onsuz hayat düşünemiyorum o benim yaşam kaynağım allah herkesinkini korusun

 16. HERKESE MERHABA,
  BENİMDE OĞLUM HAVALE GEÇİRİR GİBİ OLDU. ATEŞİ 39.7 EVDEYKEN DOKTORUNU ARADIM. ATEŞİNİN OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİM DEDİM. 10 DK SONRA OĞLUMUN ELLERİ, TİTREMEYE BAŞLADI. AVUÇLARINI SIKMAYA BAŞLADI. SESLENİYORUM AMA BANA BOŞ BAKIYOR HEMEN DUŞA SOKTUM….ARKADAŞLAR AKLINIZDA OLSUN ILIK SU İLE ÖZELLİKLE KOLTUK ALTINI YIKAYACAKSINIZ. BİRAZ KENDİNE GELDİ 15 DK SONRA YİNE AYNI.. HEMEN ACİL HASTANEYE GİTTİK OKSİJEN VERDİLER. SERUM TAKTILAR İKİ KOLUNA, VE İĞNE YAPTILAR İKİ BACAĞINDAN BEBEĞİMMM BENİM BEN ÖLEYİM O AN ONA BİŞİ OLMASIN…
  ÇOK ŞÜKÜR İKİ GÜN GEÇTİ ARADAN ŞİMDİ İYİ SADECE BİRAZ YORGUN…
  ALLAH HERKESİN YAVURUNU KORUSUN…

 17. Benim kizim bir yasinda dort gun once havale gecirdi o an ne yapacagimi sasirdim hic oyle birsey basima gelmemisti cok korktum hemen ambulans cagirdim hastaneye goturduk kulak iltabi olmus yuksek atesten dolayi havale gecirmis.Allah o korkuyu kimseye yasatmasin hic bir anneye evlat acisi vermesin ne verirse herseyin hayirlisini versin kurban oldugum Allah. 22 Mayis 2011

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemap