Çocuk ve Oyun: Yaşlara Göre Oyunlar

Çocuk ve Oyun: Yaşlara Göre OyunlarHangi yaşta çocuklar hangi oyunları oynar? Yaşlara göre oyunlar hakkında bilgi vermek istedik.

Çocuk ve Oyun: Yaşlara Göre Oyunlar

İki yaşında çocuk tamamlanmış parçaları ayırabilir. Kutuya doldurup geri boşaltabilir. Bu dönemde çocuk Legolarla kule yapmaktan hoşlanır. Daha değişik olan çocuğun ilgisini çeken mutfak eşyalarıyla oynamasıdır. Erkek çocukları kova kürek benzeri oyuncakları sever.

Üç yaşında çocuk yaratıcılığını geliştirir ve çevreyi keşfetmeye başlar. Üç tekerlekli bisiklete binmeyi sever. Tahta bloklar ve büyük parçalı plastik oyuncaklardan zevk alarak oynar.

Dört-beş yaş arası çocuklar evcilik, bebekler, okul oyunları, mutfak malzemeleri ve doktor muayene aletleri ile oynamayı sever.Altı-sekiz yaş arası çocuklar iş birliği ve toplu oynanan oyunlara öncelik verir. Algısal hareket becerilerini gerektiren maket ve yapboz oyunları oynarlar. Ayrıca resim yapmayı, oyun hamuru ile oynamayı severler.

Dokuz-on bir yaş arası çocuklar artık oyunlarını daha akılcı ve sözel şekilde oynarlar. Bilgisayar oyunları, karmaşık masa üstü oyunları ilk sırada gelir. İnce ayrıntılı hareket becerileri gerektiren maket oyunları, model uçak ve uzaktan kumandalı arabalar, karmaşık yapbozlar oynamayı tercih ederler.

On iki yaş ve üzeri çocuklar soyut düşünme ve akıl yürütmeye yönelik oyunlar oynarlar. Ayrıca yürüyüş yapma, bisiklete binmek ve kamp gibi etkinliklerde olmayı sever.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

19 yorum

 1. bencede çocuklar bu tür oyunlar oynamalıdırlar ben bir anne olarak çocuğuma bu oyunları oynata bilirim

 2. ben çok beyendim tüm annelerin okumasını çocuğun ilerde nasıl şeylerle karşılık verceni erkende bilir ve güzel şeyler olur. bunu yayın lamalarını isterim

 3. ben çok beendim .9yaşındakiler için güzel bir uyarı bütün ananelerin okumasını tavsiye ederim . yayınlamalarını isterim .

 4. NASIL OYNANIO ONU ANLAMADIM.ALLAH RIZASI İÇİN SÖLEİN DE OYNAIM.BÜYÜK SEWABA GİRERSİNİZ.ARKADAŞLAR LÜTFEN.LÜTFEN.ŞİMDİ BABAM GELİCEK.O GELMEDEN BEN OYNAMALIIM LÜTFEN ARKADAŞLAR.9 YAŞINDA OLMAK ÇOK SORMUŞ YA LÜTFENARKADAŞLAR!

 5. ÇOK GÜZEL YAAAAA!BENCE SUE OYUNLARINI OYNAIN.YİNEDE SİZ BİLİRSİNİZ.

 6. bnce güzel ve ayrıntılı yazılmış emeğinize sağlık teşekkürler.:)

 7. güzel değil çnkü daha güzel yazan siteler ama emeğine sağlık

 8. yaa yaşş gruplrına göre oyuncaklar bulunn ödevim varr çabukk olunn ödevim varr ölm kalım meselesi ama yaaa cevabnını doğru bi şekilde yazınnn çok ÖNEMLİ

 9. ben burdannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn hemen çıkıyom bakacam diye ödevimi yapamadımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 10. yaaaaa ben burda hala ne duruyommmmmmmmmmmmmmm hemen gidiyim saten 8yaşındayımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 11. ya ödevim var 2. sınıfa gidiyorum 8 yaşındayım ben çinlilerin hangi halk oyunlarını oynadığını araştırıyorum 1 saat tuttum ama 2 saat oldu
  hala bulamadım yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemap