Anasayfa » Çocuk Eğitimi, Çocuk Gelişimi, Çocuk Psikolojisi

Çocuğum Yalan Söylüyor: Çocuk Niçin Yalan Söyler?

Anne-baba, çocuklarının ağzından yalan bir söz duyduklarında çok sarsılırlar. Onların söylediklerine güvenleri azalır çünkü. çocuklarını takip etmek zorunda kalırlar. Hele bir de yalan söylemek, alışkanlık haline geldiyse, anne-babanın yapması gereken şeyler var demektir.

Çocuk yetiştirmenin önemini biliyorsunuz. Çocuğunuzun dürüst yetişmesini de istiyorsanız, çocuğunuzun yalan söylemesini tabi ki istemiyorsunuz demektir. Eğer çocuğunuz yalan söylüyorsa, bunu çözmek için daha önceki yazımızdaki tavsiyelerimize göz atabilirsiniz ( Bkz: Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranmalı? ). Sorunun ciddi olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz.

Çocuklar Niçin Yalan Söyler?


Dört-beş yaş çocukları genellikle öykü dinleyip anlatmaktan haz aldıkları ve gerçekle fantastik olan arasındaki çizgiyi bilmedikleri, bu çizginin her iki tarafına gidip gelmekten hoşlandıkları için yalan söyleyebilir.

Daha büyük çocuklar kendileri için, örneğin yaptıkları bir hareketin sorumluluğundan kaçınmak için yalan söyleyebilirler. Eğer çocuğunuzu ağır şekilde cezalandırıyor iseniz, çocuğu bu durumlarda yalana itmiş olabilirsiniz.

Ergenler genellikle kişisel sırlarını gizlemek, çevresinde hayranlık kazanmak, bağımsızlıklarını korumak ya da anne baba baskısından kurtulabilmek için yalan söylerler.

Çocuklar, iyi birer izleyici olduklarından, aile çevresinde çokça yalan söylenmesi, çocuğu da yalana alıştırabilir.

Kimi çocuklar yalanla gerçek arasındaki farkı çok iyi bildikleri halde sık sık inandırıcı hikayeler üretirler. Şevke anlatılan bu uydurma hikayeler çocukların ilgi çekme arzusunu karşılar. Çocuğunuza ilgisiz davranmanız, bu soruna sebep olabilir. Ya da erken çocuklukta aşırı ödüllendirmeye alıştırılan çocuk, ileriki zamanlarda aynı ilgiyi çekebilmek için yalana başvurabilir.

Bazı çocuklar sık sık yalan söylemenin anne babadan, öğretmenden veya arkadaşlardan bir şey istemenin, onları ‘kullanmanın’ en kolay yolu olduğunu düşünürler. Yalan söyleyerek bir şeyler elde ettikçe daha sık yalan söylerler.

Sonuç olarak konuyu kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Çocuklar 5 farklı şekilde yalan söyleyebilirler.

Çocuklarda Yalan Türleri, Çeşitleri

1- Hayali Yalanlar: Gerçeği tam bilmeyen çocukların sözleri büyüklerin dünyasında birer yalandır.

2-Taklit Yalanlar: Özellikle anne-babanın söylediği yalanları çocuk da taklit edecektir.

3-Sosyal Yalanlar:En sık kullanılan yalanlardır. Yani oyuna çağıran arkadaşa, gitmemek için  “hastayım” demek gibi.

4-Savunma Yalanları: Sık eleştiri ya da sert tepkiler. çocuğukendini savunma yalanlarına itebilmektedir.

5-Yüceltilmiş Yalanlar: Özellikle ilgi görmek, hayranlık kazanmak için söylenen yalanlardır.next prev
etiketler:, , , , , , , , ,
,çocuğum yalan söylüyor ne yapmalıyım (29),yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılır (10),uydurma hikayeler (8),yalan söyleyen çocuğa nasıl davranmalı (5),çocuğum neden yalan söylüyor (5)
17 Mart 2010 1.551 okunma yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir. Yorum yapmak için isterseniz Facebook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir, yorumunuzu paylaşabilirsiniz...