Anasayfa » Çocuk Bakımı, Çocuk Eğitimi, Çocuk Gelişimi, Çocuk Psikolojisi

Çocuğum Kavga Ediyor: Çocukta Saldırganlık Ve Şiddet Nasıl Önlenir?

Çocukta saldırganlık çok sık görülen bir durumdur. Hem okul öncesi hem okul çağında çocukların çoğunda görülebilir. Çocuk her an kavga etmeye hazır durumdadır. Özellikle oyun oynarken aniden oyun kavgaya dönüşebilir. Çocuk tepkilerini ısırarak, tükürerek, tekme atarak veya arkadaşına vurarak, kurallara utmayarak saldırgan davranışlar gösterir. Çocuk kendi yaşıtlarıyla veya kendinden büyük çocuklarla kavga edebilir. Çocuk sürekli saldırmaya hazır olduğu için sinirli ve gergindir. Hiçbir şekilde kimseyle anlaşamaz ve geçinemez. Kısaca saldırganlık çocuğun duygularını farklı şekilde anlatması denilebilir. Mutlu olma yerine mutsuz olma, kendini güvende hissetme gibi duygulara kapılabilir. Bu var olan duygular, farklı şekilde otaya çıkar. Erkek çocukları kız çocuklarına oranla daha çok saldırgan davranışlar gösterir. Saldırganlık davranışını çocuk iki şekilde gösterebilir. Sözel ya da fiziksel olarak gösterir. Saldırganlık çocukların ebeveynleriyle ve kardeşleriyle olan iletişim şekillerinden kaynaklanabilir. Saldırgan çocukların anne ve babaları çocukla konuşmak yerine fiziksel cezalar uygulayarak disiplin sağlamaya çalışır. Bu da çocuğu olumsuz etkiler ve çocuk sorunlarını konuşarak çözmez, onun yerine şiddetle çözmeyi seçer.

Çocukta saldırgan davranışların oluşmasında ki nedenler: çocuklarda şiddetin nedenleri


Çocuk anne ve babadan sürekli şiddet görüyorsa, çocuğun dayak yemesi ve yeteri kadar aileden ilgi ve sevgi görmüyorsa bu hareketleri gösterebilir.

Çocuğun sık sık fiziksel ya da sözel şiddete maruz kalması,

Aile içinde sürekli tartışmalar olması, özellikle anne ve babanın çocuğun önünde sürekli kavga etmesi gibi nedenler çocukta saldırgan davranışlar oluşturur.

Anne ve babanın çocuğa baskı yapması, çocuğu sürekli kontrol altında tutmaları, tutarsız davranması ve disiplin sağlama çabaları nedeniyle çocuk bu davranışları gösterebilir

Çocuğun anne ve babasını örnek alması ve onları kendine model olarak görmesi çocuğun kafasında kesin yargılar oluşturur. “Babam böyle yapıyor, bende böyle yaparım” gibi fikirler oluşur çocuğun kafasında.

Ailenin çocuğun saldırgan davranışlarını destekliyor ise çocukta yaptığı hareketleri korkmadan rahatça yapabilir. Özellikle erkek çocuğu olan babalar “çocuğum kimseden dayak yemesin, herkesi dövsün” gibi bir yaklaşımla yaklaşırlar. Ancak bu yanlıştır çocuk bu hareketleri ileri yaşlarda da yapmak isteyecektir.

Çocuğun saldırgan davranışlar sergilemesinde televizyonlarında rolü vardır. Çocuk izlediği programlardan etkilenerek etkilendiği karakter gibi olmak ister. Şiddet içerikli filmler çocuğu şiddete yönlendirir.

Çocukta saldırganlık ve şiddeti engellemek için ne yapmalı?

İlk olarak ebeveynler çocuğun bu davranışının nedenini bulmalıdır ve ona göre bir önlem almalıdır.

Çocukta saldırganlığa neden olan sebepler bulunduktan sonra çocukla uygun bir dille konuşup, gerekli ihtiyacı karşılanmalıdır.

Çocuğa anne ve baba model olurken dikkat etmelidir. Çocuğu şiddete yönlendirecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

Disiplin sağlarken, yanlış tutumlardan kaçınılmalıdır. Sürekli cezalar vermek yanlış olur. Bunun yerine çocukla konuşmak, ona sevgiyle yaklaşmak daha mantıklı olur. Çocuğa sürekli ceza vermek onu asi ve daha hırçın yapar.

Çocuğunuzla beraber vakit geçirin, onunla oyunlar oynayın. Ancak şiddete dayalı oyunlar oynamaktan kaçının. Mümkünse çocuğunuza bir oyun köşesi oluşturun. Geniş oyun alanlarında oyun oynamasına izin verin. Bu çocuktaki enerjiyi ve gerilimi alacaktır.

Aile içindeki olumsuz bir meseleyi çocuğun önünde bağırarak çözmeyin. Her zaman daha sakin konuşmaya özen gösterin. Hiçbir şekilde şiddet uygulamayın.

Çocuğunuzu kimseyle kıyaslamayın, başka kişilerin yanında eleştirmeyin. Mümkün olduğunca olumsuz davranışlarını görmemeye ve yaptığı olumlu davranışlarda ödüllendirme yöntemini uygulayın.

Çocukta var olan saldırganlık davranışını yenmek için çocuğu başka şeylere yönlendirin. Örneğin karate veya yüzme gibi spor falları çocuğa faydalı olabilir.

Çocuğa şiddet içerikli filmler izletmeyin ve çocuğa belirli bir yatma saati belirleyin.next prev
etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
,cocuklarda şiddet (111),olumsuz davranışlar (99),cocukta siddet (94),çocuklarda kavga (56),çocuğum arkadaşlarını dövüyor (34)
24 Mart 2010 20.826 okunma 27 yorum yapılmış

27 yorum yapılmış »

 • zeynep :

  benim düşüncem yani benim 2 kızım var çok kavga ediyolar bende onların dayakla eğettim uslandırdım ve şu anda çok mutluyum adım zeynep…

 • ebru :

  iyi halt etmişsin :S 3yaşında kızımda saldrganlık var babası askerde3 ayı kaldı bende arada vuruyrum içim sızlıy dayakla eğittim nedemek ya. ne manyak bi annesin. demekki seni annen bban dayakla büyüttü :) snde çocuklarını döverek büyütmüşsn. afferin onlarda çocukların döverler. gereksiz zihniyetsin kusura bakma. insan yazmaya utanır.

 • berrin :

  inanamiyorum bir insan cocugunu nasil doverek egitir..ufacik onlar!!o cocuklar buyudugunde olusabilecek psikolojik rahasizliklardan siz sorumlu olacakmisiniz?korkunc bir anne modelisiniz ben olsam bunu yazmaya bile utanirdim..bence sizin bir psikologa gorunmeniz lazim acilen hemde..psikolojik sorunlari olan bir anne ancak bu tur davranislarda bulunabilir..aklim ve mantigim almiyor..yazik sizin gibi insanlar anne olarak dolasiyorlar ortada..yazik hemde cok yazik ,,

 • fatma :

  valla bence de ayıp şaka yapıyor olmalısınız ama

 • betül :

  çocuğa şiddet tabiki yalnışta fazla eleştirmişsiniz sonuçta sizde annenizden dayak yemişsinizdir herhalde,ben yedim psikolojim bozulmadı biryere gittimizde hiç şımarmas akıllı akıllı otururduk.ama ben çocuma bir tokat bile atmadım ama biryere gittiğimde burnumdan getiriyor hakediyor bazen kıymıyorum.yalnız oda bunu güzel kullanıyor ve benden korkmuyor e küçücük çocuk konuşmadanda anlamıyor bakalım sonumuz nasıl olacak.bence canını çok yakmadan terbiye amaçlı olabilir ama bunun ardında tamam gel deyip alttan almamalıki birdaha yapamasın yoksa çocukta denge kalmas buda benim fikrim sonuçta herkes kendi çocundan sorumlu o bişekilde terbiye etmiş.

 • ülkü :

  dayak konusunda aşırı eleştiren arkadaşlar galiba anne değilsiniz ve o küçük yumurcakların bazen ne kadar da zorlayıcı olduğunu bilemiyorsunuz, ben de anne olmadan önce sizin gibi acımasız eleştiriyordum 2 çocuğun olunca herşey çok değişiyormuş

 • elif :

  oğlum 2.5 yaşında sevgi ortamında geniş oyun alanlarında oyuncağı uyaranı bakıcısı olan ve kıymetli zamanları aile içinde oyun oynayarak geçiren anne babadan sevgi gören bi çocuk.ama ondada şiddet var.2 ve 3 yaş aka kara deme yaşı ve gerekli gereksiz kollarım yüzüm çizik morluk içinde kalıyor.çok can yaktığında sadece ellerine vuruyorum.ama şiddete çözüm değil galiba.bu hafta hiç tepki vermeyip nekadar canım acırsa acısın küçük hatalarını görmezden gelicem bakalım sonuç ne olacak..burda haftaya sonucu yazıcam..ama dayak asla çözüm değil çok dövdüm uslu oldu diyen kişiliği ile oynar çok yazık olur…

 • saliha esen :

  4 yasnda kızm var arkadaşlarına şiddet uyguluyor bu durum beni coooook üzüyor ne yapmam gerkiyor saygıszca konşyor kızmla konuşuyorum ama bır yapyor diyer gün tekrar yapıyor ne yapıcamı bilemiyorum

 • Gereksiz :

  her geçen yıl insanlık evrimini devam ettiriyor buna bağlı olarak tüm toplumlarda her açıdan bir değişim ve gelişim söz konusu… Yani anlatmaya çalıştığım sizin zamanınızda dayak vardı şiddet vardı ve psikolojiniz bozulmadı , fakat bu sizin çocuğunuzun psikolojisinin bozulmayacağı anlamına gelmez ki bozulacaktır da ve sorumlusu siz olacaksınız. Sadece psikolojisi bozuk bir birey değil sorumluluk duygusu gelişmemiş topluma zarardan başka hiç bir şey veremeyecek insanlar yetiştirmeyelim sonuçta eğitim evde başlar okulda devam eder, evde iyi eğitim almamış bir çocuk okulda hiç eğitilemez. Geleceğimize sahip çıkalım ”LÜTFEN biraz hassasiyet”

 • kübra :

  benim 4.5 yaşında bir oğlum var doğduğundan itibaren çok ağlayan çok yaramaz bir bebekti misafirim gelse ilgilenemezdim biryere gidemezdim 2 sene doğru dürüst yatağımda yatamadım anlıyacağınız hayatımda herşey bitti ve sadece o oldu huysu hırçın şiddete eğilimli bir çocukta eşimde çok sinirli biğr insandı ufacık ağlamaya tahammül edemezdi ama ben oğluma bebekliğinden 3 yaşına kadar hepsi sevgiyle yaklaştım hap konuşarak iletişim kurdum 1 kere bile vurmadım her yaramazlığında sevgi ve hoşgörülüdavranmaya çalıştım huysuzluklarının hiçbirinde üflemedim ama kurallarıda hep sevgiyle uygulatıyrum şimdi emeğimin karşılığını alıyorum söz dinliyor yalan söylemiyor sakin sabırlı.tek kötü özelliği her gittiğimiz yerde oyuncak alması oda bizim suçumuz çünkü yok demiyoruz kimseyle kavga etmez hemen anlaşır sosyal bir çocuktur ve hep sohbet ederiz babasıyla kavgalarımız olduğunda bile ona güzelce izah ederiz bu konudan bile olumsuz etkilenmez lütfen sevgi hoşgörü ve sabırla çocuklarımızı büyütelim ve geleceğimizin temellerini sağlam atalım.

 • semra :

  benimde ikiz erkek cocugum war.Simdi 2.5yasindalar ama kafayı sıyırmak uzereym sürekli kavga edip bırbirlerını döwüyolar paylasamamazlik war nasıl dawranacgmı bilemez oldum bana çok düşkünler çok bunaliyorum kreş mı bakıcımı daha iyi olur bilemiyorum ama 2cocuk cok zormuş:(

 • yeşim :

  dayak çözüm olmuyor 8yaşında oğlum çok hırçın çok ükela söz dinlemiyor önceden vuruyordum şimdi düşündükçe aşırı dövmediğim halde vijdan azabı çekiyorum bizim hatmız çocuklardan olgun gibi davranmalarını beklüyoruz onların çocuk olduğunu unutuyoruz dayak daha azdırıyor bence belki biz onlardan daha kötüydük çok sabırsızız bence bütün problem bu

 • gül :

  gerçekten şitdet çok kötü bişey ama arkadaşın dediği gibi bekara kadın boşaması kolaymış.yani anlatmak istediğim anne olmayan annenin halinden anlayamaz.ben çocuğum yüzünden sinir krizi geçirdim ALLAHbütün annelere sabır versin

 • Güler :

  çocuklarım aşırı yaramazlık yapınca bazen bende çocuklarımıdövüyorum,sonra çok pişman oluyorum.

 • Güler :

  çocuklarımız bizim geleceğimiz ama bunu bazen unutuyoruz,onlara bilmeden zarar verebiliyoruz,buda anne babaların sabırsızlığından kaynaklanıyor,yada hayat şartları vs.

 • satılmış :

  benim oglum 12 yaşında 6 sınıf ögrencisi ama benoglumla anlaşamıyorum ben apartman görevliyim 32 yaşındayım eger zamanı geri döndürmekdibi birşansım olsaydı zamamının hepsini okumak vede araştırmaya ayırırdım şimdi oimkanı ogluma vermek istiyorum am çocugum bunu anlamak istemiyor ben nesöylersem tersini yapıyor halbuki ben onun okuyup kariyer yapmasını istiyorum ama çocugum bunu anlamıyor sürekli tartışma içindeyiz onu sıkmak ve üzmek deistemiyorum ama oda beni anlamıyor ona nasıl davranmalıyım

 • gülo :

  bende aynı derten müzdaribim ama ne etcen sabır sabır ya sabır belkide akıllanır

 • Ay seq :

  Bence kavağa eden cocugun mutlaka sorunu vardır.kendizi koyün yerine cocugun bir sorununuz oldugunda daha agresif oluruz. Her şey yolundayken saldırmayız. Birde yasa gorevde davranış değişir. O yüzden yasına göre takip etmeliyiz o zamanda biz ebeveynler okumalıyız araştırmalıyız öğrenmeliyiz. Yani tasın altına azıcık elimizi koymalıyız bir zahmet.

 • nuray :

  selam arkadaslar
  bu gün bende cocuklarim yüzünden sinirkrizi gecirdim…hemde biri 7 digeri ise 3 yasinda sürekli ama sürekli kavga halindeler yani saniye yok diyebilirim…burada yazan herkeze katiliyorum hatta ben kendim egitimci olmama ragmen dövüyorum daha sonra hep vicdan hemde cook utaniyorum.inanin heryolu denedim hic biri fayda etmiyor ikiside bu arada hiperaktiv tedavide görüyoruz ama nafile ……hem calisiyorum hem rahatsizim hergün onlari en az hava soguk bile olsa 3 saat disariya getiriyorum cok faaliyetler yapiyorum ama yinede ….bazen isyan etmekten korkuyorum.bu arada avrupada yasiyorum burada hos görü diye bisey de yok sizler yine türkiyede daha sanslisiniz sevgilerle allah heppimize sabirlik versin

 • gereksız :

  benımde 1 bucuk yasında bı oglum war ve tam bır pıskopat sabahları yatagın ıcınden bıcakla uyanıyoruz ne yapcam bılmıyorum ne merdane kaldı ne bıcak yardım edın bu cocuk bıze kayıcak

 • selda :

  oğlum 5.5 yaşında ve anaokuluna başladı ve sürekli arkadaşlarına vuruyormuş.. Ne yapıcamı şaşırdımsürekli uyarıyorum konuşuyorum ama nafile..Hiçbir arkadaşıylakesintisiz2 saat kavgasız oynayamıyor hemen kavga ve vurmak delirmek üzereyim kimseye gitmiyorum kimsenin gelmesini istemiyorum ne yapıcam bilmiyorum

 • Alperen unac :

  ya pepepe kardeşimi dayaktan öldürüyorum sonra fırçayı ben yiyorum tabiki ben döveceğim ama kardeşim fazla sinirlendiğinde beni döver ben sinirlenirim ve onu ağlattıktan sonra beni annem döver bende ağladığım dan annem kardeşimede vurmuşgibi yapar bende anne bebek kandırmıyorsun diyorum annemde o daha küçük dediğinde çıldırıyorum

  Tanıtım
  beni okuyanlara çooooooooooooooooooook teşekürler

 • Selma :

  merhaba arkadaşlar,
  Benim de 5,5 yaşında oğlum var.Bu yıl ana sınıfına başladı.Öğretmeni bir defa okulda arkadaşına vurduğunu söylemişti.Onunla konuşmaya çalıştım ve beni anladığını sandım.Taki bu gün arkadaşlarından birinin annesi beni arayana kadar.Arkadaşına sinirlenmiş,ve yüzüne oyuncak atmış.Annesi bana güzel dille anlatmaya çalıştı.Evimizde hiç şiddet yoktur.Ne de ona uyguluyoruz.Her şeyi konuşarak halletmeye çalışıyoruz.Evde çok sakin bir çocuktur.Okula gitmeyi hiç istemiyor,hala alışamadı.Okula gitmeden önce hiç kötü şeyler çıkmazdı ağzından.Okuldan sonra ise her gün yeni,kötü kelimeler kullanıyor.Okulda kendini mutsuz hissediyor.Elimizden geleni yapıyoruz.Bu kavgacı huyundan vazgeçmesi için daha ne yapabiliriz? Pedagoga götürmeyi düşünüyorum.Aranızda bu tür davranışlar sergileyen,ve Pedagoga götürdüğünüz çocuğunuz var ise sonuçlarını paylaşabilir misiniz.Şimdiden teşekkürler.

 • suskun :

  merhaba benim de oglum var 6,5 yaşında onu başkalarının yüzünden çok dövdüm ama ne kadar salaklık ettigimin farkına çok geç vardım şimdi çocugum okulda kavga ediyor yapmıyacagım diyor genede yapıyor geçen yıl pedagoga götürdüm ufak hap verdi azıcık sakinleşmişti aslında bu sene gene gitmem gerekiyordu ama gitmedim bi takım ilaçlarla kafasının uyuşmasını istemedim şimdi biraz daha iyi arada kavgaları oluyo ama yani dövmek çözüm degil büyüdükçe akıllanacaklar yaptıklarının ne kadar yanlış oldugunu anlıcaklar bizlere sabır demek düşüyor birde bir veli var benim çocugum onun çocuguna vurmuş diye geldi bende tamam ben onun ceza veririm dedim ama yapmasın bir daha dedi bende senin çocugun sataşıyormuş benim ogluma dedim ve bana dönüp sataşmak başka vurmak başka benimki satşa bilir ama seninki vuramaz dedi ve benim tepem attı sizce söyledigi dogru bişeymi
  şimdiden teşekkürler

 • duygu :

  8 ve4 yaşında iki kızım var.küçük kızımın aynı yaşta arkadaşı var. ama onunula devamlı kavga ediyolar ve birbirinden ayrılmakda istemiyolar . benim kızım son zamanlarda arkadaşın azarar vermeye başladı.ve arkadaşının babasıda kızın kızıma nasıl zarar verecegini ögretiyormuş. bunu duyunca şok oldum ne yapacagımı biemedim yazarsanız sevinirim(cocuk babamın ögrettigi gibi cimdik attım anne dedi)

 • Sema :

  Benım oglum ondort yasın kardeslerını dovuyor bana bagırıyor bılmıyom neden boyle yapıyo anlatmıyo kızım karsı gelıyo ondan sınır oluyop bır cozum arıyom

 • halime akkoyun tatay :

  Slm 7yasin da bir oglum var cok hircin kavgaci inatci ve hemen agliyor birsey demeye korkuyorum olaylari hemen abartiyor
  Gelme anne vurma anne halbuyse ben oturdugum yerden kelk madim bile oyle doven. Bir ane de degilim ailede asla siddet yoktuk.ama neden boyle yapiyor anlamiyorum lutfen yardim edin

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir. Yorum yapmak için isterseniz Facebook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir, yorumunuzu paylaşabilirsiniz...