Anasayfa » Anne Günlüğü

Bebeklerin Odası Ne Zaman Ayrılmalı?

Annelerin dokuz aylık serüvenleri bittikten sonra, önceki sadece kendinden sorumlu olma durumu biter ve bebeklerine kavuştuktan sonra bir daha geri dönülmemek üzere hayatları değişecektir. Bebek ne nasıl isterse o şekilde yaşamaya alışıp, kendi ihtiyaçlarını o izin verdiği sürece gerçekleştireceklerdir.

Zaman içerisinde belli başlı sıkıntılar sorunlar çıkmaya başlayacak anne babalar da kendince çözüm üreteceklerdir.

Bu sorunlardan biri de bebeğin yatağını ne zaman ayırmak gerektiği sorusudur. Uzmanlar bu konuda iki ayrılmış durumdalar. Anne sütü almayan bebeklerin 3-4 aylıkken ayrılabileceğini, anne sütü alanlarınsa 6 aylıkken ayrılabileceğini belirtiyorlar.


Bazı uzmanlar ise çocuğun duygusal yönünü düşünerek yataklar ayrılsa bile aynı odada yatılması gerektiği çocuğun gece uyanmaları arasında annesini bulamamasının yalnızlık ve terk edilmiş duygusu verdiğini, anneye karşı güven sarsılması yaşadıklarını belirtiyor ve erkenden bebeklerin odalarını ayırmanın bencillik olduğunu düşünüyorlar.

Ortalama olarak 1 yaşa kadar beklenmesi gerektiğini ve eğer 1 yaşına geldiğinde hazırsa yani onunla konuşarak onun da onayı alarak eminsek değişmeli, değilse bir müddet daha ayrılmamalıdır. Önemli olan bu durumun travmatize ettirmeden bebeğin kendini hazır hissttiği zaman yapılmasını öneriyor.

Hazır olan bebeklere bir süre şöyle bir yol izlenir; önce bir süre o odasında uyuyana kadar onun yatağında eşlik edilmeli, sonra odada başka bir yatakta o uyuyana kadar eşlik edilmeli, bir müddet sonra örneğin 3 hikaye okuduktan sonra gideceğim denilmeli, sonra 1 hikaye okunup gidilmeli en son aşama da yatağına yatırılıp gidilmelidir.next prev
etiketler:
,bebeklerin odası ne zaman ayrılmalı (7),bebekler kaç aylıkken odası ayrılmalı (5),çocuğun odası ne zaman ayrılmalı (5),bebeğin odası ne zaman ayrılmalı (5),bebeğin yatağı ne zaman ayrılmalı (5)
9 Haziran 2013 502 okunma yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir. Yorum yapmak için isterseniz Facebook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir, yorumunuzu paylaşabilirsiniz...