Bebeklerde İshal Tedavisi: Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde İshal Tedavisi: Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?İshal, bebeğin kakasının yumuşak ve sıvı kıvamda olması demektir. Diğer bir anlamıyla dışkılama sayısındaki ve miktarındaki ani artış demektir.

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir? Bebeklerde İshal nasıl anlaşılır?

Genellikle yeni doğan bebeklerde ve süt çocuklarında gözlenir. 2 yaşına kadar da devam edebilir. Ancak iki yaşından sonra pek ishal olayı olmaz. Yeni doğanda anne sütüyle beslenmeden dolayı günde 6–7 kez sarı renkte dışkı olması normaldir. Ama normalden daha sıvı ve sıl olması ishal olduğu anlamına gelir. Diğer belirtiler ise, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı ve kilo kaybıdır. Bu bulguların görülmesi bebeğin ishal olduğu anlamına gelir. İshal olan bebeklerde sıvı kaybı çok olur. Zaten ishal tedavisinde ki amaç da sıvı kaybını önlemektir.

Bebeklerde İshalin nedenleri nelerdir?

· En sık nedeni el-ağız yoluyla bulaşan mikroplardır. Yani virüsler ishalin başlıca nedenidir. Bazı bakteriler ishale yol açabilir. Bebeklerde de bu çevreden gelir. Bu yüzden bebekle temas edilirken mutlaka eller yıkanmalıdır.

· Yeni doğan bebeklerde ilk zamanlar anne sütü alındığında bol sıvı dışkılama yapabilir. İlk günler sarı renkte olan dışkı birinci aydan sonra koyulaşmaya başlar.

· İnek sütü alerji yapabileceğinden bebeklerde ishale neden olabilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde de annenin tüketmiş olduğu süt ve süt ürünleri emzirme yoluyla bebeğe geçebilir ve ishal yapabilir.

· Bozuk ya da son kullanma tarihi geçmiş mamalar bebekte ishal yapabilir.

· Bir diğer ishal nedeni de hazırlanmış mama bebeğe verildikten sonra kalanının daha sonra tekrar verilmesidir. Böyle durumlarda bozulmaya bağlı ishal söz konusu olabilir.

· Besinlere bağlı olarak bebek ishal olabilir.

· Çoğu zamanda yiyecekler ve suya bulaşan bakteri, virüs ve parazitlerin ishale neden olduğu gözlenmiştir.· İshalin bir başka nedeni de doğuştan kaynaklanan metabolizma hastalıkları, bağırsak hastalıkları, beslenme hataları yer alır.

· Besin alerjisi ve çölyak hastalığı ishale neden olabilir. Bunlar yapıya bağlı nedenlerdir. Bağırsak enzimlerinin eksikliği de ishale neden olabilir.

Bebeklerde İshal Tedavisi

İshal geçici bir durumdur. Ancak yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kanlı dışkı ve çok sık sıvı dışkı yapılıyorsa hemen bebek bir doktora götürülmelidir. Bu bulgular tehlikeli olabilir. Bunun yanında bebekte ağız ve dil kuruluğu, bıngıldak çökmesi, gözyaşı dökmeden ağlamalar, kusmalar ve idrar da azalma varsa acilen bir doktora götürülmelidir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

İshal bebeklerde bir iki gün ve ya en fazla bir hafta sürebilir. Kaybettiği sıvının yerine bebek yeni sıvılar tüketmelidir. İshal olan bir bebeğin dışkısı hemen katıya dönmez. Bir haftalık süreçte yavaş yavaş katıya döner. İshal olan bebek daha sık emzirilmelidir. Kaybettiği sıvıyı tekrar almak için anne sütü almalıdır. 6 ay ve yukarısı içinde sık şekilde kaynatılmış su vermek gerekir. Bebek ishal olduğu için ishale dayalı olarak altı tahriş olabilir. Bu yüzden bebeğin altını sürekli olarak yıkamak ve koruyucu bir krem sürmek gerekir. Özellikle geceleri bebeğin daha rahat uyuması için bu gereklidir. Bunun yanında bebeğin altını sık olarak değiştirmek de gerekir. Bebeğin daha çabuk iyileşmesi için; ev ve çevre hijyeni, annenin ellerinin temizliği, kullanılan malzemelerin temizliği, mama hazırlamadan önce ellerin yıkanması önemli rol oynar. Özellikle anne bu konulara dikkat etmelidir.

İshal olan bir bebek çok sıvı kaybedeceği için bol su tüketmelidir. Suyun kaynatılarak bebeğe verilmesi gerekir. Her zaman verdiğiniz sudan fazla bebeğe su verin. Ancak bebek emiyorsa suyu anne sütünden alacaktır. Bunun için de bebeği az ve sık emzirin. İnek sütünü bu dönemde bebeğe fazla miktarda vermeyin. Bunun yerine yoğurt verebilirsiniz. Doktora danışmadan bebeğe asla ilaç vermeyiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

88 yorum

 1. benim 11aylık bir oğlum var.5gündür ishal dra götürdüm serum verip eve yolladılar.hala geçmesini bekliyorum bildiğim tüm yöntemleri denedim.çok çaresizim.bana yardım edermisiniz?

 2. üç aylık bebeğim ishal neden olbilr anne sütü ile besleniyor
  neyapmam gerek

 3. bebeğim 1 haftlık ishal durmuo ne yapmwam gerekir acil cevap lütfen şimdiden teşekkürler

 4. benimde 3 aylık oğlum var anne sütüde alıyor bazen mama veriyorum doymadığında oda isal ben pirinç suyu veriyorum doktorumuzun tavsiyesi pirinci kaynatıyorum suyuna biraz şeker koyuyorum ve yediriyorum iyi geliyor

 5. benimde 4 aylık bebeğim ve sürekli ishali var. birde sümükümsü bi yapısı oluyor.ben ne yapıcam bilemiyorum.sürekli ağlıyo ve gündüz uyumuyor.zor durumdayım.hastahaneye götürmek istemiyorum çünkü küçücük yavruma serum takarlar dayanamam.oda çare değil zaten.birşeyler yapmalıyız bu yavrulara ama ne?

 6. bu pirinç suyu harbiden iyi geliyormu..denemelimiyim..doktormu önerdi gerçekten

 7. 11 aylık oglum var yeni dişleri çıkmaya başladı hemen hemen 2 haftadır ishal 1 gün geçiyor sonra tekrar başlıyor doktoro götürdüm serum takalım dedi izin vermedim kendim yapıyorum serumunu dişten kaynaklı ishal olabilirmi

 8. herkes yorumda bişeyler soruyor da cevap yazan yok boşuna mı bunca soru soruluyor bizim çocuk da ishal oldu 9 aylık herhalde diş çıkaracak ondan olabilir ama ne yedirsek te bu çocuğun kakası katılaşsa bilmiyorum patates işe yaramadı herşeyi de veremiyoz çocuğa

 9. bebegim daha 5 aylık ve sıvı gıdaları bile zor yutuyor vede ihsal nasıl geçer?

 10. slm benim bebeğim 18 ayını bugün doldurdu ve üç günden beri isal kusma ateş doktora getirdim bebeğime fitil verdi hala geçmedi bende çok yol denedim ama oğlum sadece beni emdiğinden hiç birşey yemiyo ne yapsam bilmiyorum kökten çözüm istiyorum şimdiden saolun cevap bekliyorum

 11. 18 aylık oğlum var o da ishal oldu bende çok endişeliyim bu konuda. hiçbir şey yemiyor sadece su içiyor ve emiyor doktor ilaç verdi onu kullanmaktan başka yapacak bişi yok şuanda! diş çıkardığı için olabilirmiş..tüm annelere geçmiş olsun diyorum..

 12. benim çocuğum şu an 6 aylık 3 aylıkken ishali başladı halen devam et
  mekte ne yapacağımı şaşırdım gitmediğim doktor kalmadı.fazla kiloda alamıyor bu yüzden.denemediğim yedirmediğim şey kalmadı.ağzından bişeyler veriyorum alttan geri gidiyo.yardımcı olursanız sevinirim….

 13. bebeyim 4 aylık issal oldu benim sütüm den olabilirmi ve ne yapmalıyım

 14. Çocuk doktorunuz var ise ona sorun lütfen burada yazanların doğruluğuna emin olamazsınız sonuçta bir uzmana danışılması en mantıklısı değilmidir ?

 15. neden kimse cevaplamıyor.benim bebeğimde ishal ve yukarda okuduğum prinç tarifini deneyen var mı? bebeğim 2,5 aylık

 16. benim oglum bir yasinda bir haftadir ishal ve cok zayifladi sekiz kilo oldu doktoro goturduk disten kaynaklandigini soyledi alti tane azi dis cikarmasindan kaynaklaniyor dedi herseyi denedim pirin lapasi yedirdim patates puresi yedirdim pirincin suyuni icirdim ilaclarini aksatmadan kullaniyorum yok yok hicbirseyin faydasi yok ne yapmam gerek lutfen cevap ………………….

 17. inanin cok kotu oldum oglum boyle olunca ve benim oglum su dahi icmiyor

1 2 3 5

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemap