Anasayfa » Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi

Bebeğin Zeki Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yetişkin bir birey için zeka testi uzun yıllardan beri yapılmaktadır. Yetişkinler için yapılan zeka testi esnasında bebeklerin zekasını ölçmek için pek fazla yöntemler gelişmedi. En son yapılan çalışmalara göre bebeklerin zekası ölçülebiliyor. Bebeklik döneminde zekasının ne kadar olduğu beyinin ne kadarını kullandığı ölçülebiliyor.

Bebeğin Zeki Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Uzmanlara göre bebeklerin gelişiminin yaşına uygun şekilde olup olmaması zekasını göstermektedir. Bebeklerde motor gelişimi, ince motor gelişimi, sosyal interaksiyonları, konuşma gelişimi ve algısal gelişimi yaşına uygun ilerlemesi bebeğinizin zeki olduğunu gösterir.


Size bebeğinizin zeki olup olmadığını anlamanız için bir kaç ipucu :)

- Çizdiği Resimler:  Bebeklerin çizebileceği resimlere göre daha sıradışı resimler çizebiliyorsa, bebeğinizin daha özel bir çocuk olduğunu düşünebilirsiniz.

- Sayılar ve Bebeğiniz: Basit matematik işlemlerini kafasında yapabilen çocuğunuzun zeki olduğunu düşünebilirsiniz.

- Konuşma: Zeki çocuklar konuşma konusunda hızlı gelişim gösterirler. Kelime hazinelerini çabuk geliştirirler. Çok fazla kelime içeren cümleler kurabilirler.

- Merak ve Sorular: 3 yaşındaki çocukların bol soru sormaya başladığı bilinir. Ama zeki çocukların sorularının ardı arkası kesilmez.

- Hareketlilik: Zeki çocuklar hiperaktif değillerdir, ama çok fazla hareketlilerdir. Hiperaktif  çocukların konsantrasyon problemi olmasına rağmen zeki çocuklar dikkatini toplamayı başarabilirler.

- Hayal Gücü: Zeki çocukların geniş bir hayal güçleri vardır.

- Hızlı Gelişim:Gelişim aşamalarını diğer çocuklarndan çok daha hızlı yaşar ve erken gelişim gösterirler.

- Hafıza: çocuğunuz eğer kitap, televizyon ya da filmlerden öğrendiklerini unutmuyorsa, hafızası gerçekten çok güçlüyse onun zeki olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Hangi Bebekler Daha Zeki Oluyor?

Zekasının yüksek olması o bebeğin nasıl büyütüldüğüne göre de değişmektedir. Bebeğin aylık dönemlerinde özel oyuncaklar,klasik müzikler,masallar gibi zeka geliştirici yöntemler yapılması ilerleyen dönemlerde zekasının arttığı görülüyor. Zeka geliştirici yöntemlerle büyüyen çocuk ile zeka geliştirici yöntemlerle büyütülmeyen çocuk arasında ciddi bir fark olduğu görülüyor.next prev
etiketler:, , , , , , , , , , ,
,zeki bebek nasıl anlaşılır (127),bebeğin zeki olduğu nasıl anlaşılır (47),zeki bebekler neler yapar (43),zeki bebek belirtileri (42),zeki bebeklerin belirtileri (34)
29 Ağustos 2011 9.347 okunma 1 yorum yapılmış

Bir yorum yapılmış »

  • bayan zeki :

    ben çoook….zekiyim.çook….zeki olmak kadar insanı yoran.hırpalayan başka bir şey yooook.çocuklar normal zekalı olsun.olsun ki hayatları.hayata bakışları .duruşları normal olsun!ne?olacak çok zeki olunca?sizi temin ederim çok zeka.çok yorgunluk.demek.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir. Yorum yapmak için isterseniz Facebook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir, yorumunuzu paylaşabilirsiniz...