Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay- Hamilelik 1.Ay

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay- Hamilelik 1.AyAy Ay Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay Vücutta Olan Değişiklikler

– Gebelikte ilk ayın sonlarına doğru adetiniz gecikti, yani henüz adet olmadınız. Sabahları da bulantınız başladı. bulantının yanında kusma veya tükrük salgısında artış da olabilir. Genellikle hamilelikteki ilk belirtiler bunlardır. ( Bkz: Gebelik belirtileri )

– Gebelikte ilk ay plasenta oluşmuş ve artık hormon yapmaya başlamıştır.  (Bkz: Plasenta Ne Zaman Oluşur? ) Plasenta , bebeğinizin anne karnında gıda ve oksijen almasını sağlayacak olan kordondur. Anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında bebeği koruyacak olan amniyotik sıvı da ilk ay oluşmaya başlar.

– Anne adayı göğüslerinizde hassasiyet ve şişkinlik hissedebilir.

– Sizin hissetmezsiniz ama rahminiz büyümeğe başlamıştır.

– Çeşitli şikayetler görülebilir: yorgunluk hissi, uyku düzensizliği , midede hazımsızlık, sık sık idrara gitme vb.

– Beslenmede de farklılıklar olabilir. Bazı yiyecekleri çok isteyebilir veya hiç istemeyebilirsiniz. Örneğin alkol veya kahveye karşı tiksinti hissedebilirsiniz.

– Annede bazı psikolojik değişiklikler, ilk 3 ayda görülebilinir.  Korkular, stres, kaygı görülebilinir. Duygular karışık yaşanabilinir, aşırı duygusallık görülebilinir. Kendinizi bazen iyi hissedip , bazı zamanlarda da ağlamaya meyilli, sinirli ve aksi davranabilirsiniz. Baba adayının desteği, anne adayı için çok önemlidir.Ay Ay Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay Bebeğinizdeki değişiklikler

Gebeliğin ilk haftasında harikulade bir canlının temelleri atılmıştır. Yumurta ve sperm birleşmesi ile döllenme meydana gelmiştir. Bebek anne karnında embriyo denilen bir hücreden gelişir. Gebeliğin ilk ayında embriyo bir baş ve vücuda sahiptir.

Amniyotik sıvının içindeki bir kesede bebek büyümektedir. Beyni , gözleri , ağzı, iç kulakları ve sindirim sistemi gebeliğin ilk ayında gelişmeğe başlar. Sinir sistemi, beyni, kalbi ve akciğerleride gebeliğin ilk ayı şekillenmeye başlar.

Gebeliğin ilk ayında bebeğin gözleri ve burnu olşuşmuştur, kulakları ise küçücük bir nokta şeklindedir. Bebeğin kol ve bacakları da şekillenmeye başlamıştır. Hamilelikte ilk ayın sonunda embriyo 6mm kadardır, yani sadece bir elma çekirdeği  büyüklüğündedir.

Gebelikte İlk Ay Muayene ve Laboratuar Tetkikleri :

– Anne adayı ayrıntılı bir fiziksel muayeneden geçmelidir.

– Doktorunuza aile öykünüzü anlatmalısınız.gebelikte ilk   ay

– Tansiyon ölçülmesi ve kaydedilmesi faydalıdır.

– Pap – smear testi , İdrar tahlili, Kan grubu , kan sayımı, kan şekeri, karaciğer testleri vb. testler yapılmalıdır.

– Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı (Bel soğukluğu, sarılık, frengi, AIDS, klamidya, herpes) inceleme yaptırmalısınız.

– Orak hücreli anemi ( kansızlık ) , talasemi, akdeniz anemisi ve tay-sachs için testler yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

11 yorum

  1. canim affina siginarak konusuyorum ama tavsiyem iliskide pozisyon degistir benimde 3 yildir olmuyordu simdi bir aylik hamileyim insallah tez zamanda seninde olur sikma canini ha cokta kafaya takma takmazsan kendiliginden oluyor

  2. hamide ben de öyle diyordum olmuyordu, fakat hiç beklemediğim bu zaman 6aylık hamile olduğumu öğrendim. birkaç uygulamadan bahsediliyordu,deneyenler memnundu. doğruymuş meğer!

  3. Benim bebegim bir aylik goruntusunu cok merak ediyorum anne karninda nasildir

  4. Hamidecim benimde kullanipta hamile kaldigim bir yontemi sana anlatmak istiyorum 1 kilokuru inciri ikiye bol bir litre suda20 dk kaynat suyunu suz incirlerini robottan gecir kavanozlara koy esin yesin sperm kalitesini arttirir bir hafta sabahlari ac karnina suyunu ic yumurta kalitesini arttirmak icin ben yaptim ve oay oglum firata hamile kalmisim suan firat 11 aylik insallah olur canim allahtan hayirlisini iste

  5. Unutmusum canim hergun bir cay bardagi ic besmeleyle bir hafta iceceksin sonra istersen bir hafta ara verdikten sonra tekrar yap bir ayrinti daha adetten bir hafta once yap ki adetten sonra oluyorya yumurtlama o doneme denk gelsin adetin bittikten sonra 3 gun arayla esinle birlikte ol hadi hayirlisi opuldun uzulme benim bes sene olmadi bebegim herseyin zamani var canim

  6. Ben bir aylık hamileyim doktora gittim kese görüldü fakat kalp atışını duymadım sorun varmidir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemap