Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi Nasıldır?

Hafta Hafta Bebek Gelişimi 1. Hafta

Genelde gebeliğin başlangıcı olarak ilişki günü zannedilir ama gebeliğin başlangıcı son adet kanamasının ilk günü (SAT: Son Adet Tarihi) olarak kabul edilir. İlişkiden yaklaşık 14 gün öncesidir. İstatistiksel olarak gebeliğin başlaması kanamanın başladığı gün olarak alınır.

Gebeliğin süresini hesaplarken klasik 9 ay 10 gün ifadesinin yerine hafta hafta gelişimi öğrenmelisiniz. İnsanlarda gebelik süresi 280 gün yani 40 haftadır. Ay hesabı yaparken karışıklığa mahal verebilirsiniz. Buradan hafta hesabını tek tek öğrenebilirsiniz. Modent doğum bilimi artık hamileliği aylara bölmemektedir. Tıbbi genetik haftasını kullanmanız tavsiye edilir.


Bebek gelişiminde 1. hafta, yani kanamanın başladığı gün başlayan haftadır. Yumurtlama süresi ise 28 günde adet gören birisi için normalde 14. gündür. Yani gebeliğin ilk haftasında daha yumurta ortada yoktur. Adetin ilk gününden itibaren 10-18 .ci günler arasında yumurta karın boşluğuna atılır. Karın boşluğuna düşen yumurta tüpler tarafından yakalanır. Yumurta burda yaklaşık 12-24 saat döllenmeyi bekleyecektir. Döllenirse gebeliğin ilk aşaması başlamış olur, döllenmezse yumurta ölecektir ve devamında diğer adet kanaması oluşacaktır.

Bebeğin anne karnında geçirdiği süreyi 3 trimester döneminde inceleyebiliriz.

BİRİNCİ TRİMESTER (1-13. HAFTA): İlk üç aylık bu dönemde bebeğin organ gelişimi başlar ve tamamlanır. Bu süreyi anne adayının hamileliğe uyum sağlama süreci olarak adlandırabiliriz.

İKİNCİ TRİMESTER (14-26. HAFTA): İkinci üç aylık dönemde bebeğin  gelişimini hızla devam etmektedir. Hamilelik döneminin en rahat dönemidir.

ÜÇÜNCÜ TRİMESTER (27-41. HAFTA): Üçüncü Trimester; yani hamileliğin son üç aylık bölümü, doğuma hazırlığın başladığı ve tamamlandığı dönemdir.

İsterseniz hafta hafta anne karnındaki bebek gelişimini aşağıdaki listeye tıklayarak takip edebilirsiniz.

Author: admin

Share This Post On

62 Comments

 1. 5 aylık hamileyim çokgüzel bi duygu allah isteyen herkese versin amin hareketlerini hissedebiliyorum erkek bebeğim

 2. Slm bn asya üç aylık hamileyim karnimda kasıklarımda ağrı vr cok sancı oluyo ilk hamileligim neden olur bu ağrılar beni bilgilendirin lütfen cevap yazin allahim sağlikli bir şekilde doğmayi nasip etsinnn bebişimi

 3. mrb arkadaslar bende 13 haftalık hamıleyım ama 2 gundur karın agrım var doktorada gıtmedım bısey olurmu acaba cok korkuyorum yada normalmıdır bu aylarda

 4. 5 günden beri adet görmüyorum acaba hamile miyim yardım edin acil cevap simdiden tesekkurler

 5. merhaba ben 2 haftalik hamileyim ne yapmaliyim sizce

 6. yeni nasil beslenmeliyim ne yapmaliyim henuz doktora gitmedim

 7. ben 24 haftalık hamileyim hersey cok güzel gidiyo hic bir sıkıntım yok ama burun kanamam başladı sık sık kanıyo normal mi acaba doktor aynı sikayetim olduğu zaman tansiyonuma baktırmamı istedi baktırdım normal cıktı simdi endişeleniyorum acaba birseye mi işaret diye.tesekkürler

 8. mrb cemile bol su iç yoğurt muz kaşar pekmez et ve süt ürünleri balık mıtlaka tüket

 9. meni hele hamile qala bilmirem eeee.

 10. mhb ben 7 haftalık hamileyim henüz doktora gidemedim. bu gün ara ara gögeğim attı acaba bebeğin kalp atışları olabilirmi cevap yazarsanız sevinirim.

 11. bnde 12 hafta 4 gunluk hamıleyım 2 li tarama testı yaptık dokmtorla dun bu ne anlama geliyo
  bulantılarım hıç olmadı ama suan grıbım bebege bi zararı olurmu
  bulantım bas donmem kusmam hıç olmadı agrılarım vardı iljk 2 ay ama oda gectı

 12. cemile bol bhol su sut meyve sebze vve cevız ye

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>