Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Hissedilir?

Bir anne adayı için hoşuna en çok gidecek şeylerin başında bebeğin hareketlerini hissetmek gelir. Ultrasonda gidip bebeğinizin kalp atışlarını duymaktan ziyade, içinizde hareket ettiğini hissetmek, size farklı bir heyecan verecektir. Yeni bir yaşam yolculuğu için yola çıkan bebeğinizin hareketlenmesi, yaşadığına dair size en kuvvetli ipucu olacaktır.


Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Aslında anne karnında bebek hareketleri 7. haftada başlar. 7. haftada ultrasonda kalp atışlarını dinleyebilirsiniz. Gebelik yedinci haftada kan dolaşımı başlamıştır. Ama bebeğin 7. haftadan başlayan hareketlerini anne adayı hissedememektedir. Daha sonraki haftalarda anne adayı bebeğin hareketlerini hissedecektir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Genelde anne karnında bebek hareketleri 14. hafta ile 26. hafta arasında hisedilir. Daha önce anne lmuşlar, ilk anne adaylarına göre daha önce hissedebilirler, çünkü ne hissetmeleri gerektiğini artık öğrenmişlerdir. Zayıf bir anne adayının da şişman bir anne adayından daha önce hareketleri hissedebilmesi mümkündür.

Gebelikte 6. aydan sonra ise bebek hareketlerini gözle bile görebilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Her anne adayı, bebeğinin hareketlerini size farklı şekilde yorumlayabilir. Genelde kanat çırpması, seğirme, dirsek atma, karna vurulma gibi değişik biçimlerde tarifleri vardır. Ama halk arasında tekmelerin hissedilmesi olarak genellenmiştir.

Anne adayları, bebek hareketlerini en çok gece yarısı, sabahları ve yemeklerden sonra hissedebilirler. Açken, hareket halinde iken bebek hareketlerini hissedemeyebilirsiniz.

Benzer Konular


151 Yorum Yapılmış

 1. ben hamileyim bebeyimi hisediyorum ama iki defa doktora gitim
  bebeyi utrasonda goremiyolar

 2. Ben 10 haftalık hamileyim.İki parmağımla gezinerek 8. haftalıkken bebeğimin kalp atışlarını hissetim.Sabah uyandığımda daha fazla hissediyorum.Allahım herkesi bebek sahibi yapsın.

 3. ben 14 haftalık hamileyim ve bu benim ilk gebeligim ve şuan hiç birşey hissetmiyorum genelde ilk gebeligi olanlar 5.ayda bebegi hissedebiliyorlarmış

 4. ben 12 haftalık hamıleyım bebeği hissedemedim bu ilk gebeliğim ondan diyolar

 5. bende 16 haftalık hamileym ve bu 3. Oluyo hiç hareket etmiyor korkuyorum

 6. ben 16 haftalık hamileyim sanırım karnımda bi kıpırdanma hissediyruum

 7. 19.4 GÜNLÜK HAMİLEYİM ARADA KARNIMDA SEĞİRMELER OLUYOR İLK HAMİLELİĞİM OLDUĞUNDAN BİRAZ TEDİRGİNİM ACABA BİR SORUNMU VAR TAM OLARAK NEZAMAN HİSSEDERİM HAREKETLERİNİ…

 8. Ben 6 haftalık hamileyim bu ilk gebeliğim haftaya kalp atışlarını dinleyebilmek için doktora gideceğiz çok mutluyum Allah herkese nasip etsin.Birde Admine bi sorum olacak bende hala bulantı ve ağrılar devam ediyo bu normalmi???

 9. bende hamıleyım ıkıncı gebelıgım ama cok heyecenlıyım ılkı dusukle sonuclandı ALLAHIM hayırlıysa sen nasıp et 4 gun sonra kalp atıslarını gorecegızzzzz melegım benım bu anı yasamak ıcın cok bekledım

 10. 4 aylık bebek bekliyorum 2.anne oluşum çok mutluyum allah herkeze nasip etsin

 11. HERKEZE SELAMLAR

 12. BENDE 16.HAFTALIK HAMİLEYİM İÇİMDE KIPIRTILAR OLUYO 2,HAMİLELİĞİM

 13. bende4 aylık hamileyim allahım herkese nasip etsin bir kızım olcak çoook mutluyum

 14. ben 8 haftalık hamileyim sanki karnımda baloncuk cıkıyo hergün hatta elleyince pek nadir dışardanda hissediliyo acaba bebegim hareket edincemi oluyo bu bazende 2 saat 1 saat hic olmuyo bayanlar sizden cvp bekliyorum

 15. Ben 9 haftalik hamileyim ama hic bisi hissetmiyorum ikizlere hamileyim ve ilk hamileligim aceba hissetmemem normalmi degilmi? Ayrica cok mutlu ve cok sabirsizim RABBİM İSTEYEN HERKESE HAYİRLİ EVLATLAR VERSİN:-)

 16. MRB BENDE 18 HAFTALIK HAMİLEYİM BEN ARADA BEBEĞİMİN HAREKETLERİNİ HİSSEDİYORUM HARİKA BİR DUYGU ALLAH HERKESE YAŞATŞIN BU DUYGUYU :))

 17. ben 14 haftalık hamileyim 3.hamileligim hala bebegimin hareketini hissedemiyorum

 18. ben 10 haftalik hamileyim ikinci gebeligim ve bebegimin hareketini hissettim.cok ufak pit pit diye bir titresim.hareketlerden sonra gercekten bebegin varligini kabulleniyorsunuz.

 19. bende 14 haftalik hamileyim benimde ilk hamilelim bende bise hisetmiyom ama cok guzel bi duyggu allahim herkese nasip etsin 25 terminim var insallah cinsiyetini ogrenirim

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.