Anasayfa » Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi, Gebelik-Hamilelik

4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Ultrason, annenin bebeğini ilk defa görmesini sağladığı için anne adayları tarafından çok heyecanla beklenmektedir. Normal ultrasondan farklı olarak yakın zamanda hayatımıza giren 4 d ultrasondan bahsedeceğiz. 4D yani 4 boyutlu ultrason nedir? Normal ultrason ile 4 boyutlu ultrason arasındaki farklar nelerdir? 4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılmalı?

4 boyutlu ultrason nedir?

Ultrason türlerini anlatan yazımızda 3 çeşit ultrason olduğundan bahsetmiştik: 2 boyutlu- 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrason. 3 boyutlu ultrasonun görüntüsü,  eşzamanlı olarak (real time görüntüsü) televizyon görüntüsü gibi elde edilirse buna 4 boyulu ultrason denilir.

4D ultrasonlarda geleneksel iki boyutlu inceleme özelliği ile birlikte renkli doppler ve  3. boyut özelliği de birlikte bulunur. 4 boyutlu ultrason son teknoloji ürünüdür.


4 boyutlu ultrason neye yarar?

4D Ultrason cihazları, 2 boyutlu ve 3 boyutlu ultrasona göre bazı avantajlara sahiptir. 4 boyutlu ultrason yardımı ile diğer ultrasonlara göre çok erken dönemde bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Ayrıca mongolizm, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilik sebepli rahatsızlıkların erken tanısı konulabilir.

Bebeğin canlı görüntülenmesi sadece 4 boyutlu ultrasonda mümkündür. Geleneksel ultrasona göre 4 boyutlu ultrasonda bebeğin el ve ayak parmakların daha net bellidir. İkiz ve üçüz çocuklar daha net belli olurlar.

4 boyutlu ultrason ile bebeğin anne karnında renkli fotoğrafını almak mümkün olmuştur. Ayrıca bebeğinizi görüntülerini video olarak cd’ye kaydetmek bile 4 boyutlu ultrason ile mümkündür.

4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik döneminde ilk ultrasonun, ilk doktor muayenesine gittiğiniz zamanda yapılması önerilir. Karından yapılan normal ultrasonografi ile 6 hafta 4 günlük iken kalp atışlarını görmek, 8 haftalıkken de hareketlerini görmek mümkündür.

4 boyutlu ultrason için ise doktorunuzun önerdiği tarihte gitmeniz uygundur.

4 boyutlu görüntü alabilmenin şartı, görüntü alınacak kısımda amniyon sıvısı yeterli olmalıdır. Hamileliğin 3. ayından başlayarak bebeklerin renkli  fotoğrafları çekilebilmektedir.

4 boyutlu ultrason görüntüleri için tıklayınnext prev
etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
,4 boyutlu ultrason (530),4 boyutlu ultrason ne zaman yapılır (412),4 boyutlu ultrason kaçıncı haftada yapılır (359),4 boyutlu ultrason ne zaman çekilir (258),3 boyutlu ultrason ne zaman yapılır (243)
16 Mart 2010 37.921 okunma 2 yorum yapılmış

2 yorum yapılmış »

  • gülümser :

    hamileyim kese ver bebek yok 4 boyutlu ultrosonda çok yeni iken bu çıkarmı

  • sude umut :

    merhaba ben sude 18 haftalik hamileyim allahin iziniyle bir oglum olacak ve doktorum bebek bir hafta onden gidiyor dedia acaba bu ne demek yardimci olursaniz cok sevinirim ilk hamilelgm oldugu icin cok evhamlaniyorum

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir. Yorum yapmak için isterseniz Facebook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir, yorumunuzu paylaşabilirsiniz...