Anasayfa » Çocuk Gelişimi, Doğumdan Sonra Bebek Gelişimi, Yeni Doğan Bebek

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık bebek neler yapar?

Bebek ikinci ayına girdiğinde daha çok değişiklik gösterir. İlk olarak çevreye ve kişilere alışmış olur. Anne ve baba içinde bu dönem alışma dönemidir. Onlarda artık bebeğe alışmış olur. Günden güne geçirdiği farklılıkları fark edip, ona göre bir düzen sağlayabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık bebeğin Gelişimi

İlk olarak beslenme ve uyku düzene girmiştir. Artık uyanık olduğu vakit daha uzundur. Gece uyanmalar azalmıştır. Bu yüzden bu ay hem bebek hem de anne ve baba için daha kolay geçecektir.


Bebek ile ilişkiler daha kolaydır ve bebeği anlamak kolay olacaktır. Ağlamalarından ve hareketlerinden ne demek istediğini, neye ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Yapamadığınız dışarı gezilerini bu ay içinde yapabilirsiniz. Bu hem çocuk hem sizin için iyi olacaktır. Çocuk için açık hava her yönden iyidir. Sizin içinde sakinleşmeniz için iyidir.

Bebekte bazı refleksler kaybolurken, yeni refleksler oluşacaktır. Artık hem görsel, hem işitsel duyuları kuvvetlidir. Bir sesi duyup o yöne doğru döner, bu arada gözleri ile sesin kaynağını arar. Hareket eden nesneler ve parlak renkler dikkatini çeker. Hareketlerini kontrol etmeye başlar. Sinir sistemi gelişmeye devam eder. İlk günlerdeki hareketleri artık kontrollüdür. Elleri ve ayakları sürekli hareketlidir. Bu onun kaslarının geliştiğinin bir habercisidir. Bebek ikinci ayında uyku konusunda anne ve babasına yardımda bulunur ve Aralıksız 7 saat uyuyabilir. Tabi bu her bebek için aynı değildir. Bazı bebekler ise geceleri uyanıp, gündüzleri uyuyabiliyor. Bir anlamda gece ile gündüzü karıştırırlar.

2.ayda bebekler neler yapabilir? İki Aylık bebek neler yapar?

İlk belirtiler ağlamanın azalmasıdır. İlk aylara oranla daha az ağlarlar. Emerek sakinleşir.

Bu ayda başını kısa bir süre dik tutabilir. Elleri ve bacakları sürekli hareketlidir.

Etrafını inceler, nesneleri takip edebilir. Kendi el hareketleri dikkatini çeker ve sürekli ellerine bakar.

Geceleri daha uzun süre uyur. Etrafında birileri varsa gündüzleri daha uzun uyanık kalır.

Çevresinde birilerinin olması hoşuna gider, sevinç çığlıkları ve gülücükler atabilir.

Ağladığında annesi başta olmak üzere birisi kucağına aldığında susar.

Hareketli nesnelere karşı ilgi duyar. Çevresindeki eşyalara vurur. Bir küçük nesneyi iki saniye düşürmeden elinde tutabilir.

Kasları gelişim gösterir.

Sesin kaynağına doğru başını çevirip, gözleriyle sesin kaynağını arar.

Anne sesini ve kokusunu bu ayda da tanır.

Yerde yatmaktan çok hoşlanır.next prev
etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
,2 aylık bebek neler yapar (1975),2 5 aylık bebek gelişimi (362),2 5 aylık bebek (280),2 5 aylık bebek neler yapar (204),50 günlük bebek neler yapar (162)
11 Nisan 2010 56.106 okunma 32 yorum yapılmış

32 yorum yapılmış »

 • bahar :

  benim bebegim 2 aylık ve doguduhundan beri kafasını dik tutuyor bu benim hamilelikte güzel beslenmemden kanaklanıyor

 • zeynep :

  benimde bebeğim 2.5 aylık bizimkide doğduğundan beri kafasını dik tutuyor.güzel bir hamılelık geçirdım bebeğimin kilosu 3.900 gr dı.kendim hiç kilo almadım,şuandada hamılelığımden kalma hiç kilom kalmadı.dengeli beslenme hayatın her bölümünde olduğu gibi gebeliktede çok önemli arkadaşlar dikkate alalım lütfen.

 • kübra :

  benimde 2 aylık bir oglum var ikincikez bu duyguyu yaşamak güzeldi ilk anne oldugumda 17 yaşındaydım şimdi ise 24 yaşındayım oglum böyle bir ablası oldugu için çok şanslı çünkü ablası onu çok seviyor ben kızımla birlikte büyüdüm şimdi ise onunla birlikte oglumu büyütüyorum

 • nilay :

  merhaba kübracım bende senin gibi aynı duyguları yaşıyorum bu ilk bebişim benim de kız ve 18 yaşındayım… hamileliğimden itibaren duygusal oldum ve şimdide devam ediyo sende de öylemiydi???

 • Anonim :

  baharcığım bizim oğlanında doğduğundab beri dier kafası sürekli kalkıyo rvde iç çamasırıyla dolasmaya korkuyoruz önüne gelenin önüne saldırıyo önüne derken adını vermek istemediğim yeri :)

 • ebru :

  benimde tam bir aylık oğlum var hamilelikte 27 kilo aldım 3,650 gr doğdu maşallah doğduğunun ikinci günü kafasını kaldırmakla kalmayıp diğer tarafına çevirdi. çok dengeli değil ama iii sağlıklı beslendim ayrıca 15 kilo verdim . hamilelikte kiloyu problem etmeyin derim ben zaten emzirirken bebekle uğraşırken bir şekilde gidiyor kilolar … yeterki bebeğimiz sağlıklı olsun gerisi hikayee:))

 • zübeyde :

  benimde 50 günlük oğlum var bugün doktora götürdük.Doktor kilosuna göre boyu kısa dedi bende buna çok üzüldüm.kilosu 5600gr,boy ise 56cm. Sizce normal mi?

 • emel :

  merhaba zübeydeciğim benimde 52 günlük bir kızım var benim kızım tam 1 aylıkken 56cm di.bence doktorlara bi danış:)))

 • emel :

  benim oğlum 2ay 8günlük 3900doğdu suanda 6500kilo normal mi?

 • suna :

  benim 50 günlük bir kızım var 3180 doğdu şuan 6kg ayrıca bu ay boğazından hırıltı geliyo doktor soluk borusuyla yemek borusunun yer değiştiğini 6 aya kadar bebeklerde normal olduğunu syldi doğrumu

 • derya :

  benim oğlum 52 günlük tuhaf sesler çıkartıyor ve kafasını sürekli arkaya doğru itiyor bu sizce normalmi

 • manolya :

  en iyisi 1 kişiye danışmak oda doktornuz herkezin fikri kafa karıştırr

 • sevgi :

  mrb bayanlar benim kızım 55 günlük ve bu ikinci çocuk çok mutluyum Allah herkese nasip etsin inşallah.kilosu boyu hava civa sağlıklı olsunda yeter.fazlasını takmayınn derim.

 • nur :

  mrb benimde 50 günlük 8 aylık dogan kızım var 2 600 gr dogdu şimdi 3,50 kg geceleri uyku problemimiz var nasıl çözerim bilmiyorum yardımcı olurmusunuz*

 • Helin :

  Benimde 50 günlük inatçimi inatçi bir oglum var beslenmesi çok düzensiz iki saatte bir emzirmem gerekio ama küçük bey canı istemedi mi iki dudagini sıkıca birlestirip kapatio ne yapcgmi şaşirdim bazen 5 – 6 saat aç kaldigi oluyo ve bu yüzdn kilo alamio:((

 • aynur :

  mrb 2.5aylık oglum var.3530gr dogdu.uyku düzenimiz iyiydi 3,4gündür uyku düzeni bozuldu.akşamları deliksiz 1saat belki daha fazla aglıyor.ve cok kusmaya başladı.bazen burnundan geliyor.

 • Sultan :

  Benim 70 günlük bir oğlum var kilosu 5900 boyu 58 cm sizce normal mi ilk ay mama verdim

 • görkem :

  benimde bir kızım oldu ilk çocugum daha ilk dogdugundA kafasını tuttu şimdide elini emiyor sütüm yetmio mama veriyorum çok kilo alr dıye korkuyorum

 • buglem su :

  Benim kizimda suan ikibuçuk aylık doğduğunda 4.50 uğramadı suan 5900 sizce normaldi kilosu

 • damla :

  Benim 2aylik kizim var geceleri hic uyumuyo oglene kadar oturuyoz gece uykusuna nasil alistirabilirim nolur. yardimci olin bana

 • emine :

  benim bebeğim 2 ay 17 günlük doğduğundan beri başını dik tutuyor gülücükler atıyor kıpır kıpır 2900 gr doğdu 48 cm boy 7 günde küvezde yattı küçücüktü aldığımızda şimdi maşallahı var oğlumun tabi bu arada ben oğlumu küvezdeyken göstermediler bana emziremedim mamaya alıştırmışlar mama yiyo tabi ben gene emziriyorum kesinlikle emzirmeyi bırakmadım bırakmıycamda

 • fatma_binici527@hotmail.com :

  benim kızımda 85 günlük şu an 7.5 kilo yani biraz tonton..ek gıda vermiyorum sadece anne sütü alıyo bu aralar elini çok emmeye başladı emzik veriyorum ilk başta kullanmak istemedim ama çok işe yarıyor gerçekten tavsiye ederim en azından onula yarım saat kadar oyalanıyor yoksa sürekli emmek istiyodu..

 • esra :

  benm yenimden çok şyler yapabiliyoo we çokk ta tatlıı 52 gnlk

 • emos :

  slm benim oglum 60 günlük masallah yasliinsanlar gibi görünüyor cokbüyük yani vakumlu dogumla 4.150 kilo bebek dogurdum boyuda 55 santimdi

 • Ceylan :

  Benim bebeğim şuan iki buçuk aylık bir buçuk aylıkken anne kelimesıni kullandı bu bi mucize çok şaşırdım dona kaldım Allah ın taktir ilahisi yedi sekiz aylık olan bebekler bile anne demiyo ama benim kızım mintim bir aylıkken anne dedi VE bu beni çok mutlu etti:)

 • Pinar :

  Ben bebeğimde bugün 60 gunluk oldu cok şükür gece uykusu güzel deliksiz 5-6 saat uyuyor ben yatmadan önce banyo yaptırıyorum. Uykuya hazırlık gibi düşünüp birde rahatlayip uyuyor sizde deneyebilirsiniz. İlk günler uykusuzluk ve alışma donemi cok buhranliydi. Alıştık simdi bu güzelliği bize verdiği icin Rabb’ime hamdolsun. Rabbim kimseyide bu mutluluktan mahrum etmesin.

 • gamze :

  benim oğlum 56 günlük 3,5kg doğdu şu an 5,00 kg sizce normalmi

 • serap :

  benim oğlumDA YENİ DOĞDUĞUNDA 2.600 KG İDİ ŞUAN 3 AYLIK KİLOSU 6 KİLO BOYU
  60 CM OĞLUM ÇOK ERKEN ANNE DEDİ :) ÇOK MUTLUYUM.. BANYO YAPARKEN
  AĞLARKEN ANNE DEDİ . :) GECE İLE GÜNDÜZÜ KARIŞTIRIYORUZ BİRAZ OKADAR :)

 • elif :

  benim kizimda 3250 50cm dogdu suan 5500 oldu güzel mi gelisimi 2aylik

 • duygu :

  benim oğlumda 40 günlük. doğduğunda 3,555 kg. dı. şuanda 4,500 kg. olmuş boyuda 57 cm. çok uzun olduğu için kilosunu pek göstermio. kafasınıda dik tutuyor. artık benide takip ediyor.tek sıkıntımız sütümün az olması. ne yaptıysam hala çoğalmadı. bi öneriniz varmı acaba?

 • gamze :

  benim 50 günlük bi kızım var.ama hiç gece uykusu yok haram etti bana resmen sizce ne yapmalıyım?

 • züleyha :

  50 günlük oğluşum.2.200 kilo 47 boy doğduk.34 haftalık doğdu.şu an 5 kilo ve boy da 58 cm.anne sütü veriyorum.gündüz uykumuz çok yok ama gece süperiz.başımızı dik tutabiliyor etrafa gülücükler veriyoruz.

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir. Yorum yapmak için isterseniz Facebook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir, yorumunuzu paylaşabilirsiniz...